Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE ma informować organizacje, dlaczego uznaje je za terrorystyczne

0
Podziel się:

Obradujący w Luksemburgu unijni
ministrowie spraw zagranicznych postanowili w poniedziałek, że
Unia Europejska będzie informować organizacje i osoby indywidualne
o wpisaniu ich na listę zamieszanych w terroryzm.

Obradujący w Luksemburgu unijni ministrowie spraw zagranicznych postanowili w poniedziałek, że Unia Europejska będzie informować organizacje i osoby indywidualne o wpisaniu ich na listę zamieszanych w terroryzm.

Posunięcie to ma udaremnić korygowanie listy przez zainteresowanych w drodze postępowania sądowego.

W grudniu ubiegłego roku Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu unieważnił decyzję Unii Europejskiej o zamrożeniu aktywów czołowej irańskiej organizacji opozycyjnej - Mudżahedinów Narodu Irańskiego (OMNI).

Trybunał uznał, że zamrażając fundusze mudżahedinów Rada UE nie zagwarantowała organizacji prawa do obrony, odwołania się, ani nie dopełniła obowiązku odpowiedniego uzasadnienia decyzji. UE zamroziła fundusze irańskich mudżahedinów w 2002 roku, uznawszy ich za organizację terrorystyczną.

Jak orzekli w grudniu sędziowie, zainteresowanych należało poinformować o wpisaniu na listę i zamrożeniu funduszy "w miarę możliwości jednocześnie lub możliwie najszybciej po wydaniu takiej decyzji" wraz ze szczegółowym i konkretnym uzasadnieniem. Poza tym powinni oni mieć jasno zagwarantowane prawo odwołania się do sądu od tej decyzji - czego ówczesne unijne przepisy nie przewidywały.

Uczestnicy spotkania w Luksemburgu zadeklarowali, że OMNI pozostanie na unijnej liście organizacji terrorystycznych wraz z 29 innymi ugrupowaniami - w tym palestyńskim Hamasem, Tamilskimi Tygrysami ze Sri Lanki i Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

"(Wciągane na listę) osoby, ugrupowania i instytucje będą powiadamiane za pośrednictwem oświadczenia uzasadniającego o szczegółowych informacjach, tworzących podstawę decyzji Rady" - głosi wydany w Luksemburgu komunikat. Dodaje, iż powody wciągnięcia na listę będą publikowane tylko w razie zgody organizacji, której to dotyczy. (PAP)

dmi/ ap/

2956 arch.

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)