Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Mimo kryzysu największe firmy unijne nadal inwestują w innowacje

0
Podziel się:

Pomimo kryzysu największe firmy unijne nadal inwestują w innowacje;
przedsiębiorstwa z UE niemal dorównują już pod względem dynamiki amerykańskim. Wśród przebadanych
1500 najlepszych na świecie inwestorów w badania i rozwój tylko czterech pochodzi z Polski.

Pomimo kryzysu największe firmy unijne nadal inwestują w innowacje; przedsiębiorstwa z UE niemal dorównują już pod względem dynamiki amerykańskim. Wśród przebadanych 1500 najlepszych na świecie inwestorów w badania i rozwój tylko czterech pochodzi z Polski.

Komisja Europejska opublikowała w czwartek zestawienie dotyczące inwestycji w badania i rozwój w przemyśle (EU Industrial R&D Investment Scoreboard), obejmujące 1500 czołowych przedsiębiorstw, odpowiadających za prawie 90 proc. światowych wydatków w tej dziedzinie.

Wynika z niego, że główne unijne przedsiębiorstwa nadal budują swoją konkurencyjność w oparciu o badania naukowe i rozwój. Inwestycje w tej dziedzinie wzrosły w 2011 roku o 8,9 proc., podczas gdy w 2010 roku było to 6,1 proc.

Dzięki takiej dynamice przedsiębiorstwa unijne niemal dorównują firmom amerykańskim, które odnotowały wzrost wydatków na badania i rozwój o 9 proc. Jednak porównanie danych dotyczących łącznych inwestycji firm pokazuje, że Stany Zjednoczone z wydatkami swoich przedsiębiorstw na poziomie 178,4 mld euro nadal wyprzedzają UE; firmy ze Starego Kontynentu wydały 144,6 mld euro. Tłumaczone jest to tym, że w USA jest więcej firm w sektorze zaawansowanych technologii.

Podmioty gospodarcze z UE wydają za to na badania i rozwój więcej niż wynosi światowa średnia (7,6 proc.) i zostawiają w tyle przedsiębiorstwa japońskie (1,7 proc.). W sektorach intensywnie wykorzystujących badania i rozwój odnotowano ponadprzeciętny wzrost zatrudnienia.

Pierwsza pięćdziesiątka zestawienia obejmuje 18 firm z USA, 15 z UE, i 12 z Japonii. Japoński producent samochodów Toyota znajduje się na szczycie rankingu, na drugim miejscu jest Microsoft; najwyżej oceniana firma z UE - Volkswagen - zajmuje trzecie miejsce z inwestycjami wartości 7,2 mld euro.

Z 1500 przebadanych firm 503 mają siedzibę w USA, 405 w UE, 296 w Japonii i 296 w innych państwach, głównie w Szwajcarii, Korei Południowej, Chinach i Indiach. Każde państwo występujące w zestawieniu zainwestowało w 2011 roku co najmniej 35 mln euro w badania i rozwój.

Polska wypada dość słabo na tle innych krajów unijnych, gdyż tylko cztery przedsiębiorstwa ujęte w zestawieniu są z naszego kraju. Dla porównania - z Niemiec jest to 108 firm, z Wielkiej Brytanii 81, z Francji 58, ponad 20 ze Szwecji, Holandii, Włoch i Danii. Z Austrii wśród najlepszych na świecie inwestorów w badania i rozwój znalazło się osiem firm.

Łączne wydatki na badania w sektorach publicznym i prywatnym UE wyniosły w 2011 roku 2,03 proc. PKB. Tymczasem zgodnie z wyznaczonym sobie przez Unię celem powinny do 2020 roku osiągnąć 3 proc. PKB.

Unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn mówiła na czwartkowej konferencji prasowej, że "wiedza jest siłą napędową europejskiej konkurencyjności, a wzrost inwestycji na badania i rozwój w unijnych firmach jest wezwaniem do broni w walce o wzrost i miejsca pracy".

Największy wzrost wydatków na badania i rozwój w pierwszej setce rankingu wykazują firmy z sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych. W UE odpowiada za to głównie przemysł samochodowy.

Dużym źródłem zatrudnienia i konkurencyjności w Europie są zagraniczne inwestycje w badania i rozwój. Swoje wydatki na ten cel w UE zwiększyły zwłaszcza firmy amerykańskie.

Z przeprowadzonego niedawno badania w czołowych firmach unijnych wynika, że niezwykle pozytywny wpływ na inwestowanie w badania i rozwój mają m.in. zachęty podatkowe, krajowe dotacje, wsparcie finansowe UE oraz partnerstwo publiczno-prywatne.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ az/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)