Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Ministrowie za dodatkowym rokiem dla Polski na zbicie deficytu

0
Podziel się:

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili we wtorek rekomendację KE, by
dać Polsce dodatkowy rok na zbicie deficytu. I tak, mamy osiągnąć deficyt poniżej 3 proc. PKB w
2015 r. Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka, Polska powinna się z tego cieszyć.

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili we wtorek rekomendację KE, by dać Polsce dodatkowy rok na zbicie deficytu. I tak, mamy osiągnąć deficyt poniżej 3 proc. PKB w 2015 r. Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka, Polska powinna się z tego cieszyć.

"Rada Ecofin (ministrowie finansów) właśnie zadecydowała o przesunięciu terminu dostosowania polskiego deficytu budżetowego. Dostaliśmy na to dodatkowy rok, z czego Polska powinna się bardzo cieszyć" - powiedział dziennikarzom w Brukseli Mateusz Szczurek.

"Pozwoli to na taką politykę konsolidacji fiskalnej, taką politykę ograniczania deficytu budżetowego, która będzie mniej szkodliwa dla wzrostu gospodarczego i bardziej racjonalna" - dodał.

Zgodnie z wtorkową decyzją ministrów finansów krajów UE Polska ma zbić deficyt do 2,8 proc. PKB w 2015 r.; w tym roku cel deficytu to 4,8 proc. PKB, a na przyszły rok - 3,9 proc. PKB, wyłączając efekt reformy emerytalnej.

Komisja Europejska oceniła 15 listopada, że Polska nie podjęła w 2013 r. skutecznych działań, by obniżyć swój deficyt do zaleconego przez UE poziomu. Przyjęła nowe rekomendacje dla Polski, zalecając likwidację nadmiernego deficytu najpóźniej do 2015 r. - o rok dłużej, niż zalecała wcześniej.

W maju tego roku KE dała Polsce dodatkowe dwa lata na zbicie nadmiernego deficytu do poziomu maksymalnie 3 proc. PKB. Według wiosennych rekomendacji w 2013 r. Polska miała osiągnąć deficyt na poziomie 3,6 proc. PKB, a w 2014 r. - 3 proc.

Tymczasem z jesiennych prognoz gospodarczych Komisji wynika, że polski deficyt wyniesie w tym roku 4,8 proc. PKB. W 2014 roku sektor finansów publicznych w Polsce odnotuje nadwyżkę na poziomie 4,6 proc., co będzie jednorazowym efektem planowanej reformy emerytalnej, jednak w 2015 r., bez zmian w polityce, znowu ma pojawić się deficyt w wysokości 3,3 proc. PKB, czyli powyżej dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB.

Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu w 2009 r. i miała pierwotnie zbić deficyt do 3 proc. PKB w 2012 r.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)