Notowania

dobrą
02.02.2011 13:36

UE: Mubarak zrobił krok w dobrym kierunku

Unia Europejska nazwała w środę dobrym krokiem decyzję prezydenta Egiptu Hosniego Munbaraka, który we wtorek postanowił nie ubiegać się o reelekcję.

Podziel się
Dodaj komentarz

Unia Europejska nazwała w środę dobrym krokiem decyzję prezydenta Egiptu Hosniego Munbaraka, który we wtorek postanowił nie ubiegać się o reelekcję.

W oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała również, że UE jest gotowa poprzeć egipski naród w dążeniu do lepszej przyszłości.

"UE wzywa do uporządkowanej transformacji poprzez utworzenie rządu na szerokiej bazie, prowadzącego do prawdziwego procesu istotnych reform demokratycznych w pełnym poszanowaniu rządów prawa, praw człowieka i podstawowych swobód" - głosi oświadczenie pani Ashton.

"Niestety, nowo mianowany gabinet nie przedstawia sobą takiego rządu opartego na szerokiej podstawie społecznej" - dodała.

Podobnie prezydent Francji Nicolas Sarkozy w oświadczeniu wezwał w środę do szybkiej transformacji w Egipcie. Oświadczenie jego biura mówi o tym, by bezzwłocznie rozpoczął się konkretny proces transformacji. Sarkozy wzywa też egipskie władze do uczynienia wszystkiego, aby proces ten przebiegł bez przemocy.

Podobnie uważa brytyjski premier David Cameron. Jego rzecznik oświadczył w środę, że proces politycznych zmian w Egipcie musi się zacząć już teraz. "Uważamy, że proces ten musi być uporządkowaną transformacją. Proces ten musi się zacząć już teraz" - powiedział rzecznik. (PAP)

klm/ ro/

8254482 8254554 8254462

Tagi: dobrą, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz