Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Na spotkaniu ministrów wciąż wątpliwości w sprawie Kosowa

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź minister Fotygi)

(dochodzi wypowiedź minister Fotygi)

30.3.Brema (PAP/AP,AFP,CTK) - Ministrom spraw zagranicznych Unii Europejskiej nie udało się w piątek, na spotkaniu w Bremie, uchwalić poparcia dla planu "nadzorowanej niepodległości" dla Kosowa.

Nieformalne spotkanie pokazało, że nie zdołano dotąd osiągnąć pełnego zbliżenia stanowisk. Szefowie dyplomacji zgodzili się, że powinni mówić w sprawie Kosowa jednym głosem. Tymczasem - jak wyjaśnił szef słoweńskiej dyplomacji Dimitrij Rupel - "wciąż pozostają pewne wątpliwości".

Jedni dyplomaci mówią, że pojawiły się "drobne różnice" pośród 27 państw, inni twierdzą, że doszło do "debaty". Ponieważ spotkanie jest nieformalne, ministrowie nie musieli uchwalać jednoznacznego stanowiska.

Według nieoficjalnych informacji Słowacja, Rumunia i Grecja nie są gotowe zaakceptować planu ONZ-owskiego wysłannika Marttiego Ahtisaariego. Projekt ma być w przyszłym tygodniu omawiany w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Polska popiera plan Ahtisaariego. "Sądzimy, że plan ten na obecnym etapie jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Liczymy na to, że uda się go wdrożyć i że zdołamy przekonać Serbię, a także Rosję, do takiego rozwiązania" - powiedziała PAP szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga.

Od początku spotkania ministrowie i dyplomaci UE podkreślali konieczność zachowania jedności w sprawie Kosowa. Do jedności wezwały Niemcy, przewodniczące obecnie Unii, i Komisja Europejska.

"Wiadomo jednak było od lutego, od prezentacji pierwszej wersji planu Ahtisaariego, że niektóre państwa wcale go nie popierają" - powiedział agencji AFP jeden z dyplomatów.

W tym kontekście wymieniana jest nie tylko Słowacja, lecz także Grecja, Cypr i Hiszpania, które są przeciwne przyznaniu Kosowu niepodległości bez brania pod uwagę ostrego oporu Serbii.

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana i komisarz ds. poszerzenia Olli Rehn na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Bremie przedstawili informacje na temat bezpieczeństwa i finansowania ewentualnej misji w Kosowie.

UE ma przejąć misję w Kosowie od ONZ, jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwali plan przewidujący "nadzorowaną niepodległość" formalnie wciąż należącej do Serbii prowincji.

"Musimy pozostać zjednoczeni na tym krytycznym etapie" - podkreślili Solana i Rehn w dokumencie przedstawionym ministrom. "Potrzebujemy utrzymać i wzmocnić jedność UE, by uzyskać rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ" - powiedział dziennikarzom Rehn.

Planowi sprzeciwiają się Rosja i Chiny, dysponujące w Radzie Bezpieczeństwa prawem weta.

Serbia tymczasem ogłosiła w piątek intensywną kampanię dyplomatyczną w celu pozyskania międzynarodowego poparcia dla swego stanowiska. Belgrad kategorycznie odrzuca niepodległość zamieszkanego przez większość albańską Kosowa, oferując prowincji szeroką autonomię.

Premier Serbii Vojislav Kosztunica zamierza uczestniczyć we wtorek w spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym planowi Ahtisaariego.

Sam Ahtisaari wybiera się do Nowego Jorku w weekend, by 3 kwietnia przedyskutować plan w Radzie Bezpieczeństwa i kwaterze głównej ONZ - poinformował jego rzecznik Remi Dourlot. (PAP)

kot/ kar/ mc/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)