Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Najbliższe spotkania szefów dyplomacji UE i NATO m.in. o tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

(dochodzą wypowiedzi minister Fotygi i ministra Steinmeiera)

(dochodzą wypowiedzi minister Fotygi i ministra Steinmeiera)

31.3.Brema (PAP) - Najbliższe spotkania ministrów spraw zagranicznych UE (23 kwietnia w Luksemburgu) i NATO (26-27 kwietnia w Oslo) będą poświęcone m.in. kwestii kontrowersyjnej amerykańskiej tarczy antyrakietowej, której elementy mają być rozmieszczone w Polsce i Czechach.

Wcześniej, bo 19 kwietnia, temat tarczy będzie dyskutowany na posiedzeniu "wzmocnionej" Rady Północnoatlantyckiej NATO w Brukseli - obok ambasadorów wezmą w nim udział także przedstawiciele władz krajów członkowskich. Jeszcze tego samego dnia rozmowy mają być kontynuowane w ramach Rady NATO-Rosja. Prawdopodobnie w spotkaniach weźmie udział szef amerykańskiej Agencji Obrony Antyrakietowej gen. Henry Obering.

Frank-Walter Steinmeier, szef dyplomacji Niemiec, które przewodniczą w tym półroczu w UE, powiedział na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Bremie, że on sam opowiada się za dyskusją o tarczy przede wszystkim na forum NATO. "To jest w obecnej sytuacji dużo bardziej rozsądne" - powiedział na konferencji prasowej w sobotę.

Wyjaśnił, że w ten sposób w rozmowach może brać udział strona amerykańska, a także, że przekonują go wyjaśnienia Polski, iż żadna ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Takie stanowisko przedstawiła podczas nieformalnego posiedzenia ministrów w Bremie szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga. Temat tarczy pojawił się na tym spotkaniu z inicjatywy Luksemburga.

"Podkreślam cały czas, że ewentualna decyzja będzie podjęta, gdy uznamy, że ten projekt zwiększa bezpieczeństwo Polski, Stanów Zjednoczonych i międzynarodowe, w tym Unii Europejskiej" - powiedziała w rozmowie z PAP minister Fotyga.

Deklarując gotowość do rozmów, szefowa polskiej dyplomacji zastrzegła, że Warszawa podejmie decyzję samodzielnie. "UE jest silnym zawiązkiem suwerennych państw. Ja jestem polityczną realistką, więc jestem skłonna dyskutować, ale podkreślam jedno: decyzje dotyczące lokalizacji czegokolwiek na polskim terytorium będą suwerenną decyzją polskiego państwa" - oświadczyła.

Zdaniem Fotygi, "sprawa będzie przypuszczalnie omawiana podczas najbliższego posiedzenia NATO w Oslo" 26-27 kwietnia. Z kolei rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Javiera Solany Cristina Gallach poinformowała, że ministrowie postanowili wpisać kontrowersyjną kwestię do porządku obrad ministrów UE w dniu 23 kwietnia w Luksemburgu.

Dyskusje w łonie UE na temat tarczy zapowiedział w czwartek w Parlamencie Europejskim Javier Solana. Przyznał, że decyzja o ewentualnym zaangażowaniu się w budowę tarczy z Amerykanami to "suwerenna decyzja każdego kraju". Dodał jednocześnie: "każdy kraj jest suwerenny, ale UE ma własną politykę bezpieczeństwa".

USA zaproponowały, aby w Polsce i Czechach znalazły się elementy tarczy antyrakietowej, która ma chronić Stany Zjednoczone i ich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, jak Iran. W Polsce miałyby się znaleźć wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach stacja radarowa.

Czeski rząd przesłał pozytywną odpowiedź na ofertę i podjął w środę oficjalne rozmowy z USA, które mają potrwać do końca roku. Minister Fotyga zapowiedziała w piątek, że Polska będzie "w bliskiej przyszłości" gotowa do rozpoczęcia negocjacji.

Rosja przeciwstawia się temu projektowi mówiąc, że stanowi zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.

Michał Kot (PAP)

kot/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)