Notowania

wiadomości
31.01.2014 13:15

UE: nie ma wyznaczonego terminu i miejsca negocjacji z Iranem

# dementi UE #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dementi UE #

31.01. Bruksela (PAP/Reuters) - UE zaprzeczyła w piątek rosyjskim informacjom, że 18 lutego dojdzie w Nowym Jorku do kolejnej rundy negocjacji ws. irańskiego programu nuklearnego. UE podkreśliła, że rozmowy na temat miejsca i daty spotkania mocarstw i władz Teheranu nadal trwają.

"Dyskusje na temat czasu i miejsca następnej rundy rozmów z Iranem cały czas trwają. Kiedy podejmiemy decyzję, od razu o niej poinformujemy" - powiedział rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Michael Mann.

Wcześniej, powołując się na rosyjską agencję Interfax, media informowały, że takie negocjacje będą kontynuowane 18 lutego w Nowym Jorku.

"Osiągnęliśmy porozumienie, że następne spotkanie na poziomie +politycznych dyrektorów+ odbędzie się 18 lutego w Nowym Jorku" - mówił przedstawiciel rosyjskiej dyplomacji.

Teheran i grupa 5+1 (Chiny, USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Niemcy) zawarły w listopadzie wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Weszło ono w życie w poniedziałek 20 stycznia i ma obowiązywać pół roku.

Porozumienie to jest zarazem uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. wstrzymał już wzbogacanie uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.(PAP)

lm/ ro/

15628922 15629218 15630374 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz