Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE nie miała prawa zamrozić funduszy irańskiej organizacji

0
Podziel się:

Europejski Trybunał Sprawiedliwości
uznał w czwartek po raz trzeci, że Unia Europejska "pogwałciła
prawo do obrony", zamrażając fundusze irańskiej Organizacji
Mudżahedinów Ludowych (MKO), którą umieściła na liście organizacji
terrorystycznych.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał w czwartek po raz trzeci, że Unia Europejska "pogwałciła prawo do obrony", zamrażając fundusze irańskiej Organizacji Mudżahedinów Ludowych (MKO), którą umieściła na liście organizacji terrorystycznych.

Założony w połowie lat 60. ruch Mojahedin-e-Khalq Organization (MKO lub z ang. People's Mujahedin of Iran - PMOI) odpowiada za ataki terrorystyczne na cele irańskie i amerykańskie, w tym zabójstwa kilkudziesięciu irańskich urzędników. W latach 80. ruch sponsorowany był przez dyktatora Iraku Saddama Husajna, w zamian za co pomagał mu w wojnie z Iranem.

W 2001 roku ugrupowanie to oficjalnie zrzekło się przemocy i ogłosiło się demokratycznym forum irańskich dysydentów. Apelowało również do UE o usunięcie go ze spisów nielegalnych organizacji. Dotychczas wykreśliła MKO tylko Wielka Brytania, co wywołało krytykę w Iranie.

MKO od kilku lat prowadzi prawną batalię z Unią, która wpisała ją na czarną listę w 2002 roku. W lipcu br. Unia utrzymała MKO na liście ugrupowań terrorystycznych.

Sąd Pierwszej Instancji Trybunału Sprawiedliwości podał w czwartek w komunikacie, że UE nie dostarczyła mu "nowych informacji, które według niej usprawiedliwiają utrzymanie MKO na europejskiej liście organizacji terrorystycznych" i odmówiła podania trybunałowi "niektórych informacji odnoszących się do sprawy".

Kraje unijne mają teraz dwa miesiące na złożenie apelacji.

Sąd Pierwszej Instancji Trybunału Sprawiedliwości zajmuje się m.in. rozpoznawaniem skarg wniesionych przez osoby fizyczne lub prawne przeciwko aktom prawnym instytucji wspólnotowych (których są one adresatami lub które dotyczą ich bezpośrednio i indywidualnie). (PAP)

klm/ ro/ 2246, 2453, arch.

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)