Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE nie zrezygnuje z pakietu klimatycznego

0
Podziel się:

Zmiany klimatyczne nie znikną z powodu kryzysu - ostrzega Jose Barroso.

UE nie zrezygnuje z pakietu klimatycznego
(PAP/EPA)

_ Trwający kryzys finansowy nie może być dla Unii Europejskiej pretekstem do rezygnacji z ambitnych celów pakietu klimatyczno-energetycznego _ - ostrzegł przed szczytem UE przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, odrzucając jakiekolwiek możliwość osłabienia celów redukcji CO2.

_ - Ratowanie planety nie jest jak drink po kolacji, który bierzesz albo nie. Zmiany klimatyczne nie znikną z powodu kryzysu finansowego _ - powiedział Barroso na konferencji prasowej. Mimo zastrzeżeń ze strony wielu państw UE, w tym Polski, Barroso podtrzymał stanowisko, że pakiet powinien zostać przyjęty do końca roku.

Przedstawiony przez KE w styczniu pakiet ma być jednym z głównych tematów środowo-czwartkowego szczytu w Brukseli. Zgodnie z celami zatwierdzonymi przez szefów państw i rządów w marcu 2007 roku, ma on zagwarantować redukcję unijnych emisji CO2 o 20 proc. do 2020 roku.

_ - Musimy trzymać się naszych celów, jednogłośnie zatwierdzonych w zeszłym roku. Potrzebujemy nowocześniejszej, bardziej ekologicznej i bezpieczniejszej energii. Ufam, że uda nam się znaleźć porozumienie, wykazując się konieczną elastycznością _ - powiedział szef KE.

Odrzucił możliwość rewizji celów. Elastyczność - jego zdaniem - jest możliwa przy rozkładaniu obciążeń na poszczególne kraje, by uwzględnić np. specyfikę sektorów energochłonnych (jak hutnictwo). _ Nie widzę powodu, by zmieniać nasze cele. Kryzys finansowy nie zmniejszył globalnego zagrożenia zmianami klimatycznymi _ - powtarzał Barroso.

Jego zdaniem, przyjmując pakiet do końca roku, UE potwierdzi, że jest światowym liderem w walce z globalnym ociepleniem klimatu. _ Jeśli jest jeden wniosek, który trzeba wyciągnąć z obecnej sytuacji finansowej, to brzmi on: tak, musimy zrobić więcej, a nie mniej. UE nie może stracić przywództwa w tej sprawie _ - powiedział.

Na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych _ 27 _ przygotowującym szczyt niektóre kraje ostrzegały przed społecznymi i gospodarczymi konsekwencjami pakietu w kontekście trwającego kryzysu. Propozycje KE są krytykowane jako zbyt kosztowne i trudne do zrealizowania. PAP ustaliła, że w tym tonie mieli wypowiadać się w Luksemburgu m.in. ministrowie niemiecki i włoski.

Reprezentujący Polskę szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz powiedział wprost, że _ wszystkie kraje mają problemy z pakietem. Biorąc pod uwagę propozycje, które są na stole, w tej chwili nie ma warunków do porozumienia do końca roku _.

Pakiet klimatyczno-energetyczny jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne na Ziemi. Ma zapewnić, że do 2020 roku z 8,5 do 20 proc. wzrośnie udział energii odnawialnej w UE (w Polsce do 15 proc.), a emisje CO2 - gazu, który zdaniem naukowców jest powodem ocieplenia klimatu - spadną o 20 proc. w porównaniu z rokiem 1990. UE jest gotowa do redukcji emisji CO2 nawet o 30 proc., jeśli w ramach nowego, globalnego porozumienia post-Kioto inne rozwinięte kraje zobowiążą się do porównywalnego wysiłku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)