Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Nowa strategia dla osób niepełnosprawnych

0
Podziel się:

Europa bez barier - to przyjęta w poniedziałek strategia UE dla 80 mln
niepełnosprawnych Europejczyków. Zakłada m.in. wzajemne uznawanie zaświadczeń o niepełnosprawności,
co uprawni do tańszego transportu w innym kraju UE, i nowe zasady zamówień publicznych.

Europa bez barier - to przyjęta w poniedziałek strategia UE dla 80 mln niepełnosprawnych Europejczyków. Zakłada m.in. wzajemne uznawanie zaświadczeń o niepełnosprawności, co uprawni do tańszego transportu w innym kraju UE, i nowe zasady zamówień publicznych.

Przyjęta przez Komisję Europejską strategia dotyczy najbliższych 10 lat i ma być wsparciem dla działań podejmowanych przez rządy, "tak by wzmocnić pozycję osób niepełnosprawnych i umożliwić im korzystanie z ich praw".

Obecnie jeden na sześciu mieszkańców UE, czyli ok. 80 mln osób, ma średni lub ciężki stopień niepełnosprawności. Ponad jedna trzecia osób w wieku przekraczającym 75 lat cierpi z powodu jakieś niepełnosprawności. Komisja Europejska przewiduje, że liczby te wzrosną wraz ze starzeniem się ludności UE. Tymczasem zdaniem KE, "większość osób niepełnosprawnych zbyt często nie ma możliwości pełnego udziału w społeczeństwie i gospodarce ze względu na fizyczne lub inne bariery, jak również dyskryminację".

Dlatego KE proponuje m. in. wprowadzenie nowych zasad zamówień publicznych lub przepisów o pomocy państwa, które zapewnią osobom niepełnosprawnym dostęp do wszystkich towarów i usług, rozwijając równocześnie unijny rynek urządzeń przystosowanych do potrzeb takich osób. KE zakłada, że przyniesie to nie tylko korzyści społeczne, ale też doprowadzi do wzrostu gospodarki europejskiej. Roczna wartość unijnego rynku urządzeń i usług dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych już dziś szacowana jest na ponad 30 mld euro.

"Podobne środki okazały się sukcesem w wymiarze społecznym i gospodarczym w Stanach Zjednoczonych - powiedziała wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. - Musimy również dopilnować, by osoby niepełnosprawne nie napotykały dodatkowych barier przy przekraczaniu granic: osoba o uznanej niepełnosprawności, która zdecyduje się przenieść do innego państwa, powinna mieć możliwość korzystania z tych samych uprawnień, co w państwie pochodzenia, takich jak bezpłatny lub tańszy transport publiczny. Moim celem jest zapewnienie prawdziwej +Europy bez barier+ do 2020 r.".

KE w komunikacie prasowym przytacza analizę wykonaną przez brytyjski Królewski Instytut Narodowy dla Niewidomych (RNIB), która wykazała, że 35 tys. funtów zainwestowane przez sieć supermarketów w dostosowanie ich strony internetowej do potrzeb osób niepełnosprawnych przyniosło dodatkowy przychód w wysokości ponad 13 mln funtów rocznie. Z kolei analiza przeprowadzona w Niemczech wykazała, że bardziej dostępna infrastruktura zachęciłaby osoby niepełnosprawne do podróżowania, zwiększając obroty niemieckiego sektora turystycznego o wartość od 620 mln do 1,9 mld euro.

Strategia koncentruje się na wzmocnieniu pozycji osób niepełnosprawnych, by mogły one korzystać z przysługujących im praw na równi z innymi. Ma temu służyć: wzajemne uznawanie zaświadczeń o niepełnosprawności oraz związanych z nimi uprawnień; ułatwienie użycia języka migowego i alfabetu Braille'a przy korzystaniu z praw wyborczych przysługujących obywatelom UE lub w kontaktach z instytucjami UE; propagowanie dostępnego formatu stron internetowych oraz dzieł objętych prawami autorskimi, takich jak książki.

Ponadto KE zapowiada lepszą współpracę między państwami członkowskimi (za pośrednictwem tzw. Grupy Wysokiego Szczebla ds. Niepełnosprawności) oraz społeczeństwem obywatelskim oraz pogłębianie świadomości w zakresie niepełnosprawności (np. przez przyznawanie europejskich nagród miastom przyjaznym niepełnosprawnym)

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)