Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Obowiązki Huebner przejmie na czas kampanii do PE Szpidla

0
Podziel się

Na czas kampanii do europarlamentu od 17
maja do 7 czerwca komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner
weźmie bezpłatny urlop, a jej obowiązki będzie sprawował komisarz
ds. pracy Vladimir Szpidla - poinformował w czwartek rzecznik
Huebner Denis Abbott.

bEiZESbp

Na czas kampanii do europarlamentu od 17 maja do 7 czerwca komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner weźmie bezpłatny urlop, a jej obowiązki będzie sprawował komisarz ds. pracy Vladimir Szpidla - poinformował w czwartek rzecznik Huebner Denis Abbott.

"Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso poinformował Parlament Europejski, że to komisarz Szpidla przejmie czasowo obowiązki za politykę regionalną podczas urlopu wyborczego komisarz Danuty Huebner od 17 maja do 7 czerwca" - napisał w oświadczeniu dla prasy Abbott.

Jak tłumaczył, Szpidla jest najbardziej naturalnym komisarzem do przejęcia obowiązków Huebner, gdyż wraz z nią wspólnie odpowiada za politykę spójności UE. Europejski fundusz społeczny podlega Szpidli, natomiast Huebner odpowiada za fundusze spójności, rozwoju regionalnego i fundusze solidarności.

bEiZESbr

Huebner na spotkaniu z dziennikarzami w środę mówiła, że nie wie, czy wróci do KE w czerwcu po zakończeniu kampanii. Dała do zrozumienia, że to możliwe także w przypadku wygranych wyborów do PE, bo inauguracyjna sesja nowego Parlamentu Europejskiego odbędzie się dopiero 13 lipca.

Eurowybory, w których Polacy wybiorą 50 polskich deputowanych, odbędą się 7 czerwca. Danuta Huebner staruje z pierwszego miejsca na liście Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

W środę szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że Huebner weźmie na czas kampanii do europarlamentu bezpłatny urlop, a po ewentualnej wygranej rząd obsadzi jej stanowisko nowym politykiem do końca obecnej kadencji Komisji Europejskiej.

Pięcioletnia kadencja obecnej KE teoretycznie mija jesienią, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przedłużona do końca roku, gdyby okazało się, że Traktat z Lizbony jednak wejdzie życie 1 stycznia po udanym ponownym referendum w Irlandii, które - zgodnie z oczekiwaniami - odbędzie się w październiku. Wciąż nie ma jednak w tej sprawie decyzji Dublina.

bEiZESbx

Inga Czerny (PAP)

icz/ mw/ ro/

bEiZESbS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)