Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Od 1 maja Polka w gabinecie Barroso

0
Podziel się:

#
wypowiedzi źródeł w KE
#

# wypowiedzi źródeł w KE #

22.04. Bruksela (PAP) - Polka, Agnieszka Skuratowicz będzie od 1 maja pracowała w gabinecie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso - dowiedziała się PAP w czwartek. Będzie zajmować się sprawami gospodarczymi oraz kontaktami z Polską.

Informację tę potwierdziła PAP sama zainteresowana. Skuratowicz będzie pierwszą osobą w gabinecie Barroso z nowego kraju UE. Jak zastrzegły wysokie źródła w KE, "została wybrana przede wszystkim na podstawie kompetencji i zasług", a narodowość odegrała drugorzędną rolę. Ale to sygnał dla Polski i nowych krajów, że ich integracja w strukturach unijnych posuwa się do przodu - podkreślają źródła w KE.

Według nich Skuratowicz będzie blisko współpracowała z Barroso i doradzała mu w "kluczowym dossier", w tym unijnej strategii gospodarczej Europa 2020. Poza pracą dla Barroso, do jej zadań należeć będzie prowadzenie spotkań tematycznych z członkami gabinetów pozostałych 27 komisarzy unijnych.

Agnieszka Skuratowicz od 2003 roku pracuje w Komisji Europejskiej, a ostatnio w gabinecie wiceprzewodniczącej KE i szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Rozpoczęła pracę w gabinecie Ashton w kwietniu 2009 roku, kiedy ta była komisarz ds. handlu. Wcześniej pracowała w dyrekcji generalnej KE ds. monetarnych i gospodarczych oraz w dyrekcji generalnej ds. handlu. Do Brukseli trafiła w ramach stażu, po studiach na wydziale nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wraz z wejściem Skuratowicz do gabinetu Barroso Polacy są obecni w gabinetach szefów najważniejszych instytucji UE. Polka Magdalena Canowiecka pracuje w gabinecie przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Polacy są też oczywiście w gabinecie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.

Jak dowiedziała się PAP, Polska chciałaby, aby na miejsce Skuratowicz w gabinecie Ashton też został zatrudniony Polak lub Polka. Na razie nie ma jednak żadnej decyzji w tej sprawie, ale jest bardzo prawdopodobne, że Ashton przyjmie kogoś z nowego kraju UE (niekonieczne z Polski), by zademonstrować, że równowaga geograficzna obok kompetencji samego kandydata jest dla niej ważna.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ro/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)