Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE odroczyła konferencję akcesyjną z Chorwacją

0
Podziel się

UE odroczyła planowaną na piątek
konferencję akcesyjną z Chorwacją, gdy nie udało się osiągnąć
postępów w rozstrzyganiu sporu granicznego między Zagrzebiem a
należącą do Unii Słowenią - podało w czwartek czeskie
przewodnictwo Unii.

bEgEhwDF

UE odroczyła planowaną na piątek konferencję akcesyjną z Chorwacją, gdy nie udało się osiągnąć postępów w rozstrzyganiu sporu granicznego między Zagrzebiem a należącą do Unii Słowenią - podało w czwartek czeskie przewodnictwo Unii.

Tego też dnia Słowenia odwołała spotkanie premierów obu krajów.

Źródło w rządzie w Zagrzebiu powiedziało chorwackiej agencji HINA, że Słowenia "nie zasugerowała innego terminu spotkania ani nie podała przyczyny jego odwołania".

bEgEhwDH

Spór dwóch byłych jugosłowiańskich republik blokuje negocjacje Chorwacji z UE, bowiem Słowenia - członek Unii ma prawo weta w sprawie takich rozmów.

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn zaproponował w ubiegłym tygodniu utworzenie prawnej komisji arbitrażowej w celu rozwiązania sporu granicznego między Zagrzebiem a Lublaną, która blokuje negocjacje akcesyjne UE z Chorwacją.

Chorwacja i Słowenia od czasu uniezależnienia się od Jugosławii w 1991 r. spierają się o granice lądowe i morskie na Adriatyku.

Mimo tych trudności Zagrzeb liczy na zakończenie technicznych negocjacji akcesyjnych do końca 2009 r. i na przystąpienie do UE w 2010 lub 2011 r.(PAP)

bEgEhwDN

mmp/ ro/ 2889 arch.

bEgEhwEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)