Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Pakistanka Malala główną kandydatką do Nagrody Sacharowa

0
Podziel się:

Szesnastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów,
jest główną kandydatką do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez europarlament za
zasługi w walce o prawa człowieka. Jej kandydaturę poparły aż cztery frakcje polityczne w PE.

Szesnastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów, jest główną kandydatką do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez europarlament za zasługi w walce o prawa człowieka. Jej kandydaturę poparły aż cztery frakcje polityczne w PE.

W poniedziałek w Brukseli zaprezentowano siedem nominacji do tego prestiżowego wyróżnienia.

Oprócz Malali na liście nominowanych znaleźli się także: białoruscy więźniowie polityczni; dwoje etiopskich dziennikarzy, wtrąconych do więzienia za krytykę rządu - Reeyot Alemu i Eskinder Nega; były szef rosyjskiego koncernu Jukos Michaił Chodorkowski, odsiadujący wyrok 14 lat więzienia; uczestnicy prodemokratycznych, pokojowych protestów w Turcji; kampania "CNN Freedom Project - Ending Modern Day Slavery", wymierzona w handel ludźmi; oraz nominowany przez Zielonych Edward Snowden, który przekazał mediom informacje na temat elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne USA i krajów europejskich.

Kandydatura Malali Yousafzai została zgłoszona przez największe frakcje polityczne: chadecką Europejską Partię Ludową (EPL), Socjalistów i Demokratów, a także przez Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Pakistańska nastolatka stała się symbolem walki o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich. W październiku 2012 roku Malala została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.

"Nikt nie uosabia Nagrody Sacharowa lepiej niż Malala. Domagała się prawa do edukacji, za co próbowano ją zamordować. Stała się symbolem dla setek tysięcy kobiet i dziewcząt na świecie, które są w podobnej sytuacji, jak ona" - przekonywał hiszpański chadek Jose Ignacio Salafranca.

"Przyznając nagrodę Malali Yousafzai PE podkreśli, że edukacja jest prawem człowieka" - dodał z kolei brytyjski socjaldemokrata Richard Howitt.

Z inicjatywy polskich europosłów: Marka Migalskiego (PJN), Jacka Protasiewicza (PO) oraz Filipa Kaczmarka (PO) do Nagrody Sacharowa nominowani zostali białoruscy więźniowie polityczni. W imieniu ich wszystkich wyróżnieni mieliby zostać szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki, skazany na 4,5 roku kolonii karnej, były kandydat opozycji na prezydenta Mikoła Statkiewicz, odbywający wyrok 6 lat kolonii karnej oraz działacz Młodego Frontu Eduard Łobau, skazany na 4 lata pozbawienia wolności.

"W ostatnich latach przyznawaliśmy nagrodę Sacharowa ludziom z całego świata. Może w tym roku warto zwrócić się w stronę tych, którzy są obok nas, są Europejczykami i żyją w kraju, który sąsiaduje z UE - przekonywał Migalski. - Nasza pomoc polityczna, upublicznienie ich sprawy może pomóc wszystkim tym, którzy dziś na Białorusi cierpią z powodu braku wolności i demokracji".

W poprzednich latach laureatami nagrody, przyznawanej przez PE od 1988 roku i nazwanej imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, byli m.in. uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

Tegoroczny laureat zostanie wyłoniony w październiku przez konferencję przewodniczących PE, a uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w listopadzie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ awl/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)