Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Parlament Europejski apeluje o otwarcie rynków pracy dla obywateli nowych krajów

0
Podziel się:

Parlament Europejski wezwał w środę stare
kraje członkowskie do zniesienia barier w dostępie do swoich
rynków pracy dla obywateli nowych krajów z Europy
Środkowowschodniej, podkreślając, że obecnie powiększają one
zjawisko pracy na czarno ze szkodą dla pracodawców i pracowników.

Parlament Europejski wezwał w środę stare kraje członkowskie do zniesienia barier w dostępie do swoich rynków pracy dla obywateli nowych krajów z Europy Środkowowschodniej, podkreślając, że obecnie powiększają one zjawisko pracy na czarno ze szkodą dla pracodawców i pracowników.

Wszystkie kraje UE muszą do 30 kwietnia poinformować Komisję Europejską, czy decydują się na zniesienie wprowadzonych wraz z rozszerzeniem UE restrykcji od 1 maja obecnego roku, czy przedłużenie o kolejne trzy lata.

"Obawy dotyczące masowych przepływów migracyjnych (w krajach, które otworzyły rynki) okazały się nieuzasadnione - uznali eurodeputowani w przyjętej rezolucji. - Okresy przejściowe zdecydowanie przyczyniają się do zwiększenia rozmiarów pracy na czarno, w wielu przypadkach prowadzą do obniżania zarobków i narzucania nieuczciwych warunków pracy oraz są przyczyną dyskryminacji i wyzyskiwania pracowników-migrantów".

"W niektórych państwach członkowskich ciągle obowiązują środki oparte na dyskryminacyjnym rozróżnieniu między obywatelami UE 15 i nowych państw członkowskich, szczególnie w dziedzinie dostępu do przywilejów socjalnych" - ubolewają eurodeputowani.

Europoseł Jan Kułakowski (Partia Demokratyczna demokraci.pl) przypomniał, że swobodny przepływ osób jest jedną z podstawowych zasad UE i prawem obywateli UE. "Dlatego też jak najszybsze zniesienie okresów przejściowych jest wymogiem oznaczającym uznanie tego prawa" - powiedział.

"Jestem przekonany, że właśnie tak powinien brzmieć głos Parlamentu - jasno i wyraźnie w obronie podstawowych praw i wolności, po stronie interesu wspólnotowego, a nie partykularnego i narodowego, po stronie wszystkich obywateli Unii Europejskiej" - dodał Jacek Protasiewicz (PO).

Posłowie wskazali na pozytywne skutki otwarcia rynków pracy na gospodarki tych krajów, które nie wprowadziły barier: Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji. "Nie nastąpiły tam żadne szkody ani w sferze socjalnej ani gospodarczej" - powiedział Protasiewicz.

Rządy Holandii, Finlandii, Hiszpanii i Portugalii już ogłosiły zamiar otwarcia swoich rynków pracy od 1 maja. Niemcy i Austria zapowiedziały kategorycznie, że tego nie zrobią. Francja chce otworzyć rynek stopniowo w niektórych sektorach, Belgia ma ułatwić uzyskanie zezwolenia na pracę w wybranych branżach, zaś Włochy zwiększyły limity pracowników sezonowych, których gotowe są przyjąć. Dania, Grecja i Luksemburg jeszcze nie ogłosiły decyzji.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)