Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Parlament Europejski potępia łamanie wolności prasy w Rosji, czci pamięć Politkowskiej

0
Podziel się:

Parlament Europejski przygotował rezolucję
potępiającą przypadki łamania wolności prasy w Rosji, czcząc w ten
sposób pamięć zamordowanej 7 października w Moskwie znanej z
występowania w obronie praw człowieka dziennikarki Anny
Politkowskiej.

Parlament Europejski przygotował rezolucję potępiającą przypadki łamania wolności prasy w Rosji, czcząc w ten sposób pamięć zamordowanej 7 października w Moskwie znanej z występowania w obronie praw człowieka dziennikarki Anny Politkowskiej.

"Jedynym sposobem, by rzeczywiście upamiętnić oddanie Anny Politkowskiej dla prawdy, sprawiedliwości i godności człowieka, jest zdobycie się na wspólny wysiłek urzeczywistnienia jej marzenia o demokratycznej Rosji, w pełni respektującej prawa i wolności swoich obywateli" - głosi uzgodniona przez wszystkie ugrupowania PE rezolucja, która zostanie przyjęta w środę.

Zdaniem eurodeputowanych "zabójstwa oponentów politycznych stały się niepokojącym zjawiskiem na rosyjskiej scenie politycznej", zaś śledztwa prowadzone w sprawie tych zabójstw, a także zabójstw dziennikarzy, były "niewystarczające". PE wzywa, by zabójcy Politkowskiej "zostali odnalezieni i ukarani". Inne instytucje UE oraz Radę Europy prosi o monitorowanie postępów śledztwa.

"Na Rosji spoczywają pewne zobowiązania, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że przewodniczy ona obecnie Radzie Europy" - zauważają eurodeputowani.

Krytykując rozwój wydarzeń w Rosji, w tym zwłaszcza prześladowanie przedstawicieli opozycji i niezależnych dziennikarzy, Parlament Europejski ostrzega przed negatywnym wpływem sytuacji na wizerunek Rosji na świecie. Dlatego żąda od rosyjskich władz ochrony dziennikarzy ujawniających "przypadki niegodziwości" i organizacji zajmujących się prawami człowieka.

Od rządów krajów członkowskich eurodeputowani oczekują podkreślania sprawy wolnego i niezależnego dziennikarstwa w Rosji w negocjacjach nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy; negocjacje te mają się rozpocząć jeszcze w bieżącym roku.

Łamanie praw człowieka, a zwłaszcza działania Rosji wobec Gruzji i Czeczenii stały się głównym tematem piątkowego spotkania unijnych przywódców z prezydentem Władimirem Putinem w Lahti. Wypowiedzi kilku przywódców, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mocno zirytowały rosyjskiego szefa państwa, który zaczął agresywnie odpierać krytykę. Główny planowany temat kolacji - współpraca energetyczna - zszedł na drugi plan.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)