Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Paryż chce, by Frontex miał własne służby graniczne

0
Podziel się:

Francja chciałaby, by zajmująca się zewnętrznymi granicami UE unijna
agencja Frontex dysponowała unijnym służbami granicznymi, gotowymi do walki z nielegalną imigracją.
Francuscy dyplomaci skarżą się, że nowe kraje UE, w tym Polska, są niechętne.

Francja chciałaby, by zajmująca się zewnętrznymi granicami UE unijna agencja Frontex dysponowała unijnym służbami granicznymi, gotowymi do walki z nielegalną imigracją. Francuscy dyplomaci skarżą się, że nowe kraje UE, w tym Polska, są niechętne.

Propozycję w sprawie wzmocnienia Frontexu przedstawił w poniedziałek na posiedzeniu ministrów ds. wewnętrznych i imigracji francuski minister Eric Besson, wskazując na coraz większe problemy z nielegalną imigracją na Morzu Śródziemnym, z którą dziś zmagają się samotnie Malta, Grecja, Włochy. O swej propozycji informował także polskie MSWiA przy okazji wizyty w ostatni czwartek w siedzibie Frontexu w Warszawie.

"Zewnętrzne granice państw na obrzeżach UE stały się zewnętrznymi granicami UE. Logiczne byłoby więc utworzenie europejskiego korpusu służby granicznej, finansowanego z budżetu UE. Niestety, dla nowych krajów, w tym Polski i Czech, to propozycja zbyt daleko idąca. Do przyjęcia jest dla nich tylko koordynacja służb narodowych" - powiedział PAP francuski dyplomata w Brukseli.

Dlatego w przedstawionym w poniedziałek w Brukseli dokumencie Paryż nie idzie tak daleko i proponuje "utworzenie zawodowej wspólnoty służb granicznych", opartej na jednolicie wyszkolonych służbach narodowych. "Temu miałby służyć program Erasmus (czyli międzynarodowej wymiany) dla pracowników służb granicznych" - powiedział francuski dyplomata. Paryż chce, by Frontex został znacznie wzmocniony i rozbudowany - dysponował osobnym biurem wyspecjalizowanym ds. granic morskich. Francuscy dyplomaci uważają, że Frontex powinien być w stanie przeprowadzać samodzielne operacje na Morzu Śródziemnym. Służby Frontexu miałyby być odpowiedzialne za wyłapywanie nielegalnych imigrantów zmierzających ku wybrzeżom UE, a następnie odsyłać ich do wskazanego portu i we współpracy z krajami UE ewentualnie organizować readmisję do krajów pochodzenia.

Francja liczy, że dokument znajdzie poparcie wszystkich państw UE i zostanie wpisany do programu na październikowym szczycie UE. Wówczas sprawa trafi na najwyższy polityczny poziom przywódców państw UE i może mieć swój dalszy ciąg.

Istniejąca od 2005 roku agencja Frontex jest odpowiedzialna za zarządzanie 42 tys. km granic morskich i 8.800 km granic lądowych UE, dysponując budżetem 71 mln euro w 2009 roku, z czego już dziś 60 proc. idzie na patrole na Morzu Śródziemnym.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)