Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Pierwsze spotkanie i projekty Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Cztery tygodnie po inauguracji unijnego
Partnerstwa Wschodniego (PW), w Brukseli odbyło się w piątek
pierwsze robocze spotkanie PW poświęcone dwóm inicjatywom:
zarządzaniu granicami oraz prewencji i odpowiedzi na klęski
żywiołowe lub wywołane przez człowieka.

Cztery tygodnie po inauguracji unijnego Partnerstwa Wschodniego (PW), w Brukseli odbyło się w piątek pierwsze robocze spotkanie PW poświęcone dwóm inicjatywom: zarządzaniu granicami oraz prewencji i odpowiedzi na klęski żywiołowe lub wywołane przez człowieka.

"Komisja Europejska nie traci czasu" - podkreśliła komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner. Pierwsze spotkanie PW odbyło się w ramach wielostronnej tzw. platformy poświęconej demokracji, dobremu zarządzaniu i stabilności, a więc takim kwestiom jak poszanowanie praw obywatelskich, rządy prawa i społeczeństwo obywatelskie.

Te kwestie - jak powiedziała Ferrero-Waldner - są "kluczowe dla rozwoju społeczeństwa demokratycznego, którego życzymy naszym partnerom". "Mam nadzieję, że platforma udzieli im konkretnej pomocy w wysiłkach na rzecz reform" - dodała komisarz.

Podczas spotkania PW, w którym wzięli udział przedstawiciele państw UE, szóstki wschodnich sąsiadów, a także unijnych instytucji i Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, zostały zaprezentowane dwa pierwsze projekty. Pierwszy dotyczy wspólnego zarządzania granicami, a drugi prewencji, przygotowania i odpowiedzi na katastrofy żywiołowe lub spowodowane przez człowieka. Ten drugi powinien realnie rozpocząć się jeszcze w 2009 roku.

W czerwcu odbędą się jeszcze trzy spotkania PW w ramach takich wielostronnych platform współpracy: kontakty międzyludzkie (10 czerwca), bezpieczeństwo energetyczne (17 czerwca), integracja gospodarcza i konwergencja z politykami UE (26 czerwca).

Zainicjowane przez Polskę i Szwecję Partnerstwo Wschodnie zostało oficjalnie zainaugurowane na początku maja w Pradze. Głównym celem tej inicjatywy jest zacieśnianie stosunków z sześcioma poradzieckimi republikami (Gruzja, Ukraina, Mołdawia, Azerbejdżan, Armenia i Białoruś) oraz ich stabilizacja i zwiększanie dobrobytu. Choć PW nie obiecuje szóstce perspektywy członkostwa w UE, to przewiduje jej stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

Inicjatywa przewiduje wzmacnianie współpracy ze wschodnimi sąsiadami zarówno w wymiarze pogłębionych stosunków dwustronnych (przez zawarcie m.in. umów stowarzyszeniowych), jak też wielostronnej współpracy regionalnej; zakłada utworzenie strefy wolnego handlu oraz liberalizację ruchu wizowego w długoterminowej perspektywie. Ta ostatnia obietnica jest obarczona zastrzeżeniem - "o ile spełnione zostaną przez dany kraj warunki dotyczące zarządzania i bezpieczeństwa granic".

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)