Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Poettering: 5 lat temu skończył się sztuczny podział Europy

0
Podziel się

Rozszerzenie UE w 2004 roku "położyło kres
sztucznemu podziałowi, jaki trwał w Europie przez ponad 50 lat" -
napisał w środę szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering
w oświadczeniu z okazji 5. rocznicy przyjęcia do UE 10 nowych
krajów, w tym Polski.

bEhwzmWJ

Rozszerzenie UE w 2004 roku "położyło kres sztucznemu podziałowi, jaki trwał w Europie przez ponad 50 lat" - napisał w środę szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering w oświadczeniu z okazji 5. rocznicy przyjęcia do UE 10 nowych krajów, w tym Polski.

"1 maja 2004 r. był historycznym dniem dla Unii Europejskiej. W tym dniu do naszej wspólnoty wartości przystąpiły: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Republika Czeska, Słowacja, Węgry i Słowenia - dawne kraje komunistyczne, jak również Cypr i Malta" - przypomniał przewodniczący europarlamentu.

Podkreślił, że w Unii Europejskiej połączyły się w ten sposób kraje, które przez pół wieku znajdowały się po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Przypomniał, że przez dziesięciolecia w podzielonej Europie wydawało się to mrzonką.

bEhwzmWL

"Gdyby w 1979 roku ktoś powiedział mi, że dożyjemy tej historycznej chwili, odparłbym, że ta wizja i marzenie urzeczywistnią się dopiero za czasów naszych dzieci, a nawet wnuków" - napisał Poettering.

"Odnieśliśmy sukces" - uznał, oceniając bilans pięciolecia rozszerzonej Unii. Dodał, że Europa złożona z 27 państw jest "silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek".

Formalne oświadczenie z okazji 5. rocznicy rozszerzenia przewodniczący PE wyda w poniedziałek, otwierając sesję plenarną Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Anna Wróbel(PAP)

bEhwzmWR

awl/ kot/ kar/

bEhwzmXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)