Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Połowiczny sukces negocjacji budżetowych z Parlamentem Europejskim

0
Podziel się:

21.3.Bruksela (PAP) - Połowicznym sukcesem zakończyły się we
wtorek wieczorem negocjacje w sprawie budżetu UE na lata 2007-13.
Eurodeputowani otrzymali gwarancję swego udziału w przyszłych
reformach budżetowych, wciąż natomiast brak porozumienia co do
liczb.

21.3.Bruksela (PAP) - Połowicznym sukcesem zakończyły się we wtorek wieczorem negocjacje w sprawie budżetu UE na lata 2007-13. Eurodeputowani otrzymali gwarancję swego udziału w przyszłych reformach budżetowych, wciąż natomiast brak porozumienia co do liczb.

Parlament Europejski zażądał podniesienia wydatków na lata 2007- 13 o ponad 12 mld euro w porównaniu z ponad 862,4 mld, które w grudniu obiecali przywódcy unijni.

"(Austriacki) minister (finansów Karl-Heinz) Grasser omal nie spadł z krzesła, gdy usłyszał żądania Parlamentu" - powiedział PAP jeden z uczestników negocjacji.

Sprawująca rotacyjne przewodnictwo UE Austria zadeklarowała, że rządy państw członkowskich mogą się zgodzić maksymalnie na wzrost o 1,5 mld euro. Mimo to uczestnicy wtorkowych negocjacji byli dość zadowoleni.

"Widać, że wreszcie mamy postęp w negocjacjach" - ocenił w rozmowie z PAP Janusz Lewandowski, który jako szef Komisji Budżetowej prowadzi negocjacje w imieniu PE. "Jesteśmy ostrożnie, ale optymistyczni" - powiedział PAP towarzyszący komisarz UE ds. budżetu Dalii Grybauskaite, jej rzecznik Robert Sołtyk.

Parlament otrzymał bowiem we wtorek gwarancje, że będzie włączony do procesu decyzyjnego o losach Wspólnej Polityki Rolnej i o reformie źródeł finansowania budżetu UE, co przywódcy unijni zapowiedzieli na rok 2008/9 (tzw. klauzula przeglądowa).

Grudniowe porozumienie przywódców unijnych nie przewidywało żadnej roli Parlamentu w tych reformach. W Brukseli mówiło się nieoficjalnie, że postulat większych uprawnień władzy jest dla PE ważniejszy nawet niż zwiększenia budżetu.

Zgoda PE jest niezbędna, aby osiągnięty na szczycie w grudniu przez unijnych przywódców kompromis mógł wejść w życie. Zakładał on dla Polski ponad 60 mld euro w ciągu siedmiu lat.

Lewandowski wyraził nadzieję, że już "4 lub 5 kwietnia zakończymy negocjacje" w sprawie budżetu na lata 2007-13.

Wówczas rozmowy skoncentrują się na liczbach. PE żąda zwiększenia wydatków na programy edukacyjne i młodzieżowe (np. Erasmus), transeuropejskie sieci w infrastrukturze, politykę sąsiedzką i współpracę transgraniczną.

Komisja Europejska ostrzega, że to nowe kraje Unii będą najbardziej stratne, jeśli rządy i Parlament Europejski nie dojdą do porozumienia w sprawie planów budżetowych na lata 2007-13.

Wówczas UE będzie się opierać na budżetach rocznych, zgodnie z art. 272 traktatu UE. W tej sytuacji w budżecie na 2007 rok będzie nawet o 5,2 mld euro mniej na wydatki na rozwój najbiedniejszych regionów (fundusze spójności i strukturalne) niż wynikałoby z grudniowego kompromisu.

Inga Czerny (PAP)

icz/ dmi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)