Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polscy urzędnicy Komisji Europejskiej wracają do szkoły

0
Podziel się:

"Z powrotem do szkoły" - taką nazwę nosi program dla urzędników KE, którzy
chcą odwiedzić swoje liceum lub technikum, by spotkać się z uczniami i przybliżyć im Unię
Europejską. W Polsce akcja odbędzie się w dniach 3-10 listopada.

"Z powrotem do szkoły" - taką nazwę nosi program dla urzędników KE, którzy chcą odwiedzić swoje liceum lub technikum, by spotkać się z uczniami i przybliżyć im Unię Europejską. W Polsce akcja odbędzie się w dniach 3-10 listopada.

Program rozpoczęto z inicjatywy Niemiec w 2007 roku, czyli za niemieckiej prezydencji w UE. "Ponieważ cieszył się dużym powodzeniem, KE postanowiła go utrzymać. Chodzi nie tylko o przybliżenie uczniom Unii Europejskiej, ale też o to, by swoją obecnością pokazać, że praca w UE jest osiągalna dla każdego" - powiedział PAP rzecznik prasowy KE Cezary Lewanowicz, który sam też wystąpił o udział w programie. Dotychczas zgłosiło się około 200 Polaków.

W Polsce akcja odbędzie się w dniach 3-10 listopada, głównie w szkołach średnich, ale mogą zdarzyć się też wizyty w podstawówkach. Osoby, które się zgłoszą i zostaną zakwalifikowane, odbędą wcześniej szkolenie: nie wszyscy bowiem występują publicznie lub na bieżąco zajmują się przeglądem aktualnych wydarzeń w UE.

Program koncentruje się na kraju sprawującym rotacyjną prezydencję, ale nie jest zamknięty dla osób z innych państw. W 2010 roku unijni urzędnicy odwiedzili ponad tysiąc szkół w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Czechach, na Malcie, w Estonii, Irlandii, Belgii, na Węgrzech, w Holandii i Luksemburgu. Jest otwarty dla pracowników wszystkich szczebli, począwszy od komisarzy (swoje szkoły odwiedzili już m.in. luksemburska komisarz Viviane Reding w 2010 roku oraz bułgarska Kristalina Georgiewa w 2011 roku) po zwykłych urzędników.

W 2011 roku budżet programu wynosi około 100 tys. euro - przede wszystkim na dofinansowanie biletów.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ jhp/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)