Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska i Hiszpania rywalizują o komisję rozwoju regionalnego w PE

0
Podziel się:

Hiszpańska i polska delegacja w największej, chadeckiej frakcji Parlamentu
Europejskiego (PE) konkurują o stanowisko przewodniczącego parlamentarnej komisji rozwoju
regionalnego - powiedział we wtorek szef polskiego klubu PO-PSL Jacek Saryusz-Wolski.

Hiszpańska i polska delegacja w największej, chadeckiej frakcji Parlamentu Europejskiego (PE) konkurują o stanowisko przewodniczącego parlamentarnej komisji rozwoju regionalnego - powiedział we wtorek szef polskiego klubu PO-PSL Jacek Saryusz-Wolski.

PO liczy, że stanowisko to obejmie Danuta Huebner, była unijna komisarz ds. polityki regionalnej, która weszła do PE z pierwszego miejsca warszawskiej listy PO. Tymczasem Hiszpanie są zainteresowani utrzymaniem przewodnictwa komisji, na której czele stoi teraz hiszpański chadek Gerardo Galeote.

"W tej chwili jesteśmy po pierwszej turze rozmów między nami a socjalistami i liberałami i wiemy, co jest dostępne i możliwe. Polski klub PO-PSL zgłosił chęć kierowania komisją polityki regionalnej i wygląda na to, że jesteśmy bardzo blisko. Chociaż wewnątrz naszej frakcji mamy konkurenta w postaci Hiszpanów, którzy też są zainteresowani tą komisją" - powiedział we wtorek Saryusz-Wolski.

Dodał, że ostateczne rozstrzygnięcie wewnątrz frakcji jest kwestią dni. Formalny wybór przewodniczących powinien nastąpić w przyszłym tygodniu na sesji inauguracyjnej PE w Strasburgu.

Polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej (EPL) przypadnie stanowisko przewodniczącego PE dla Jerzego Buzka, PO-PSL nie wystawia więc już kandydatów do prezydium PE, w którego skład wchodzi 14 wiceprzewodniczących i sześciu kwestorów.

W ramach chadeckiej frakcji EPL polski klub ma szansę na jedno stanowisko przewodniczącego komisji. Stanowiska w PE rozdzielone są najpierw pomiędzy frakcje, a potem w ramach nich między delegacje narodowe na podstawie proporcjonalnego systemu d'Hondta, faworyzującego duże ugrupowania. Frakcji EPL, w skład której wchodzi PO-PSL, przypadło dziewięć stanowisk przewodniczących komisji.

Jacek Saryusz-Wolski ma oddać prestiżowe stanowisko przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Mario Mauro, konkurentowi Buzka do kandydowania z ramienia EPL na przewodniczącego PE. Mauro wycofał się w niedzielę. W ramach rekompensaty Włosi mają też dostać ważne dla codziennej pracy PE, choć na zewnątrz mało widoczne, stanowisko przewodniczącego Konferencji Przewodniczących Komisji, która jest organem politycznym zapewniającym lepszą współpracę między różnymi komisjami parlamentarnymi.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)