Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska ma prawo obniżyć VAT na usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek,
że może zezwolić na stosowanie do 2010 roku obniżonej stawki VAT w
17 państwach UE, w tym Polsce, w niektórych usługach wymagających
dużego nakładu pracy ręcznej.

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek, że może zezwolić na stosowanie do 2010 roku obniżonej stawki VAT w 17 państwach UE, w tym Polsce, w niektórych usługach wymagających dużego nakładu pracy ręcznej.

KE zaproponowała, by Polska oraz Cypr, Czechy, Finlandia, Węgry, Malta, Słowenia, Łotwa i Grecja mogły korzystać z przywileju obniżonej stawki VAT na pracochłonne usługi, jak renowacja, fryzjerstwo, mycie samochodów, opieka w domu i drobne naprawy.

Obecnie z przywileju możliwości stosowania zredukowanej stawki VAT na tego typu usługi korzysta w UE osiem państw: Francja, Holandia, Portugalia, Włochy, Hiszpania, Belgia, Luksemburg i Wielka Brytania.

Początkowo przewidywano, że "ósemka" utraci to prawo wraz z początkiem 2006 roku, co oznaczałoby obowiązek podniesienia VAT-u do poziomu stawek podstawowych. Teraz, zgodnie z propozycją KE, wszystkie 17 państw może stosować zredukowane stawki VAT do 2010 roku.

Propozycja KE jest konsekwencją porozumienia politycznego, jakie kraje, po trudnych negocjacjach, blokowanych w ostatnim etapie tylko przez Polskę, zawarły w lutym. Polska sprzeciwiała się porozumieniu, gdyż nie znalazł się w nim zapis o niższym VAT na mieszkania po 2007 roku, kiedy upływa obecny okres przejściowy dla Polski.

Ostatecznie Polska zgodziła się na porozumienie, uzyskując zapewnienie, że możemy nadal stosować obniżony VAT - czyli 7 proc. - w mieszkalnictwie, dzięki wprowadzeniu szerokiej definicji "budownictwa społecznego". Niższe stawki na takie budownictwo obowiązują w UE bezterminowo i wszystkie kraje mogą z nich korzystać.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)