Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska ponownie zabiega o unijną perspektywę dla Ukrainy

0
Podziel się:

Polska minister spraw zagranicznych Anna
Fotyga po raz kolejny zaapelowała do państw członkowskich o
niezamykanie przed Ukrainą drzwi do Unii Europejskiej.

Polska minister spraw zagranicznych Anna Fotyga po raz kolejny zaapelowała do państw członkowskich o niezamykanie przed Ukrainą drzwi do Unii Europejskiej.

Polska chce, by w przygotowywanym obecnie mandacie do negocjacji w przyszłym roku nowej, bardziej zaawansowanej umowy o współpracy i partnerstwie z Ukrainą znalazła się perspektywa przyjęcia tego kraju do UE.

Minister Fotyga swój postulat zgłosiła we wtorek tuż po debacie, jaką odbyli w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych państw UE na temat negocjacji stowarzyszeniowych z Serbią (negocjacje te wciąż są zawieszone z powodu niewystarczającej współpracy Serbii z haskim trybunałem ds. zbrodnii w byłej Jugosławii).

Zdaniem Fotygi, Ukraina nie może liczyć obecnie nawet na takie podejście.

"Chcielibyśmy, by w dyskusjach wewnątrzunijnych Ukraina była traktowana podobnie jak Serbia, by nie wykluczano perspektywy jej członkostwa, żeby UE nie skupiała się wyłącznie na aspektach gospodarczych i brała pod uwagę związki między społeczeństwami i możliwość przyjęcia Ukrainy nawet w dalekiej perspektywie" - powiedziała Fotyga.

Przyznała, że jest realistką i wie, że dziś w UE stanowisko Polski nie ma wielkiego poparcia. Mimo to "świadomie" upomniała się o Ukrainę.

"Jestem wystarczająco stara, żeby widzieć, że poglądy się zmieniają w zależności od sytuacji politycznej" - podkreśliła. Dla Polski, dodała, starania o unijną perspektywę dla Ukrainy jest "zobowiązaniem". "Polska zawsze będzie to stawiać, niezależnie od koniunktury" - dodała.

Przypomniała, że także władze Ukrainy "wyraziły życzenie" wejścia do Unii. W tym także oceniany jako prorosyjski premier Wiktor Janukowycz. "Choć zdajemy sobie sprawę, że wyraził to w Brukseli w sposób bardzo miękki" - dodała Fotyga.

Pytana o polskie postulaty unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner powiedziała, że "na tym etapie polityki sąsiedztwa nie widzi przed Ukrainą europejskiej perspektywy", ale "nie wyklucza, że może się to zmienić w przyszłości". Jej zdaniem, negocjacje z Ukrainą powinny się toczyć na podstawie mandatu zaproponowanego we wrześniu przez Komisję Europejską.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ro/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)