Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska prosi o wsparcie fundacji na rzecz konserwacji Auschwitz

0
Podziel się:

(dochodzi background)

(dochodzi background)

23.2.Bruksela (PAP) - Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek na forum UE o wsparcie fundacji na rzecz konserwacji obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

"Na prośbę ministra Władysława Bartoszewskiego skierowałem apel do kolegów ministrów o wsparcie fundacji na rzecz konserwacji niemieckiego, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Birkenau" - powiedział dziennikarzom Sikorski.

"W dobie, w której przywódcy niektórych krajów, a nawet przywódcy religijni podważają fakt zajścia holokaustu, a generacja, która pamięta te tragiczne wydarzenia, zaczyna powoli odchodzić, to jest to naprawdę ostatni moment, aby ten jedyny zachowany hitlerowski obóz zagłady zachować dla potomności" - tłumaczył.

Przypomniał, że w tej sprawie list "do szefów państw i rządów europejskich i nie tylko" wysłał wcześniej premier Donald Tusk.

Zdaniem Sikorskiego gdyby fundacji udało się zgromadzić fundusze w wysokości 120 mln euro, mogłaby ona co roku przeznaczać od 6 do 7 mln euro na konserwację 200-hektarowego obozu i znajdujących się na jego terenie 150 budynków i tysięcy eksponatów.

Apel ministra nie przyniósł w poniedziałek konkretnych deklaracji ze strony państw UE. Sikorski przypomniał, że zainteresowanie problemem wykazały Niemcy.

W styczniu powstała Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu wieczystego zapewniającego środki na konserwację dawnego obozu - z kapitałem w wys. 120 mln euro pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej.

Projekt ten spotkał się z przychylnością władz niemieckich, które wsparły go publicznie. Rzecznik niemieckiego MSZ Jens Ploetner w przeddzień 64. rocznicy wyzwolenia obozu, przypadającej 27 stycznia, powiedział radiu Deutsche Welle, że niemiecki rząd potwierdził już fundacji wolę pomocy i przekazania środków.

Dotychczas muzeum Auschwitz-Birkenau utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5 procent budżetu.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i członków innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. (PAP)

icz/ kar/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)