Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska sztuka współczesna w kolekcji PE

0
Podziel się:

O dziesięć dzieł polskich artystów wzbogaciła się kolekcja sztuki
współczesnej Parlamentu Europejskiego, który dzięki zakupom łączy rolę mecenasa sztuki z promocją
dorobku kulturalnego UE. Eksponaty zaprezentowano w poniedziałek w siedzibie PE w Brukseli.

O dziesięć dzieł polskich artystów wzbogaciła się kolekcja sztuki współczesnej Parlamentu Europejskiego, który dzięki zakupom łączy rolę mecenasa sztuki z promocją dorobku kulturalnego UE. Eksponaty zaprezentowano w poniedziałek w siedzibie PE w Brukseli.

"Unia Europejska to nie tylko traktaty i gospodarka, ale przede wszystkim ludzie: ich uczucia i kultura" - powiedział na wernisażu przewodniczący PE Jerzy Buzek. Podkreślił, że dokonując zakupów do swojej kolekcji, Parlament Europejski chce uhonorować dzieła sztuki pochodzące z państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r., po dziesięcioleciach izolacji za żelazną kurtyną.

Czteroosobowy zespół złożony z dyrektorów Muzeum Narodowego w Krakowie, warszawskiej Zachęty, Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytutu Adama Mickiewicza wskazał 45 propozycji. Wyboru dziesiątki prac, które zostały kupione za w sumie 150 tys. euro, dokonała w poprzedniej kadencji europarlamentarna komisja artystyczna i ówczesny przewodniczący PE Hans-Gert Poettering. To rzeźba Anny Baumgart oraz obrazy Tomasza Ciecierskiego, Anety Grzeszykowskiej, Ryszarda Grzyba, Stefana Gierowskiego, Zofii Kulik, Włodzimierza Pawlaka, Zbigniewa Rogalskiego, Henryka Stażewskiego i Tomasza Tatarczyka.

"Pomyślałam, że nie będziemy rozpraszać polskiej kolekcji (...). Korytarz jednego z budynków PE w Brukseli chcemy zamienić w korytarz polski i pomieścić wszystkie dzieła razem - to będzie taki polski akcent i zwiedzający siedzibę PE będą mogli zobaczyć całą kolekcję" - powiedziała eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg, kwestor PE odpowiadająca za sprawy artystyczne i organizatorka wernisażu.

Tradycja nabywania współczesnych dzieł europejskich została zapoczątkowana w 1980 r. przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Simone Veil, która chciała przeszczepić na grunt europejski tradycje znane z niektórych parlamentów narodowych. Po rozszerzeniu w 2004 r. zakupy kontynuowano. Z nowych krajów członkowskich pochodzi już 59 eksponatów. Po dziesięciu dziełach z Polski, w 2010 r. dołączą do nich jeszcze obrazy i rzeźby z Malty, Słowenii oraz Słowacji, a w kolejnym roku - z Bułgarii i Rumunii. Budżet przeznaczony na zakupy z danego kraju zależy od jego wielkości - np. na Maltę przypada ledwie 10 tys. euro.

Kolekcja sztuki Parlamentu Europejskiego liczy już łącznie 363 obrazy i rzeźby, które prezentowane są w trzech jego siedzibach - Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu - oraz w krajowych Biurach Informacyjnych PE. Geringer de Oedenberg planuje, by niewykorzystany tunel pod siedzibą PE w Brukseli zamienić w przyszłości na stałe, otwarte dla publiczności miejsce ekspozycji najcenniejszych obiektów ze zbiorów PE.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)