Notowania

wiadomości
27.06.2013 14:54

UE: Porozumienie między PE a rządami ws. budżetu UE 2014-2020

# Dochodzi informacja o poparciu grup politycznych w PE i szczegóły porozumiena #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi informacja o poparciu grup politycznych w PE i szczegóły porozumiena #

27.06. Bruksela (PAP) - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i premier Irlandii Enda Kenny uzgodnili w czwartek porozumienie polityczne ws. nowego budżetu UE - poinformował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Kompromis poparli szefowie największych frakcji w PE.

Jak podkreślił Barroso, zarówno szef PE, jak i reprezentująca rządy państw UE irlandzka prezydencja zgodzili się uczynić krok w kierunku kompromisu budżetowego. "To dobre porozumienie dla Europy, jej obywateli i europejskiej gospodarki" - powiedział po spotkaniu z Schulzem i Kennym.

Szef PE zapowiadał, że będzie walczył o poparcie dla porozumienia. "Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale maksimum tego, co mogliśmy osiągnąć w negocjacjach" - przyznał.

W czwartek po południu uzgodniony kompromis poparli liderzy największych grup politycznych w PE: chadeków i socjalistów, a także grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zieloni nadal odrzucają porozumienie, a liberałowie jeszcze nie podjęli decyzji.

Konferencja przewodniczących PE zdecydowała, że już na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu w Strasburgu odbędzie się głosowanie nad rezolucją polityczną o poparciu dla wieloletniej perspektywy finansowej.

Ze względów proceduralnych głosowanie nad formalną regulacją, czyli ostateczne zatwierdzenie nowego budżetu przez PE będzie możliwe najwcześniej we wrześniu - poinformował główny negocjator PE francuski chadek Alain Lamassoure.

Zgoda Parlamentu Europejskiego jest konieczna, by uzgodnione w lutym przez przywódców państw Unii wieloletnie ramy finansowe na okres 2014-2020 weszły w życie. Musi być wyrażona większością absolutną, czyli potrzeba 378 głosów; chadecy i socjaliści mają w PE 459 europosłów.

Już w marcu eurodeputowani postawili jednak kilka warunków, od których spełnienia uzależnili poparcie dla budżetu. W trakcie prowadzonych od połowy maja negocjacji z PE rządy tylko częściowo wyszły naprzeciw oczekiwaniom europosłów, dlatego większość frakcji w PE odrzuciła uzgodniony w ubiegłym tygodniu pierwszy pakiet kompromisowych propozycji.

W tej sytuacji w negocjacje budżetowe włączył się Barroso, zapraszając szefa europarlamentu oraz premiera Irlandii na "miniszczyt" budżetowy.

Według Barroso uzgodnione na tym spotkaniu porozumienie przewiduje większą elastyczność wieloletniego budżetu, czyli możliwość przesuwania z roku na rok części niewykorzystanych środków, zarówno jeśli chodzi o płatności, jak i zobowiązania budżetu, aby zapewnić możliwie pełne wykorzystanie tych pieniędzy. Przesunięcia będą możliwe od 2015 roku. W 2018 r. łączna kwota płatności nie będzie mogła jednak wzrosnąć o więcej niż 7 mld euro wskutek przesunięć, w 2019 r. - 9 mld euro, a w 2020 r. - 10 mld euro.

Porozumienie zakłada również przyśpieszenie wydatków na cele związane z poprawą sytuacji młodzieży na rynku pracy, a także z badaniami naukowymi, wsparciem młodzieży (w tym program Erasmus+) oraz wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw. W latach 2014 i 2015 na te cele przesunięte zostanie dodatkowo 2,54 mln euro.

"Kompromis przewiduje także możliwość zwiększania przez kraje członkowskie pomocy dla najbardziej potrzebujących" - powiedział Barroso. Na ten cel może popłynąć dodatkowo 1 mld euro, oprócz już uzgodnionych 2,5 mld.

Barroso dodał, że potwierdzono również zobowiązanie rządów do nowelizacji rocznego budżetu Unii na 2013 r. o brakujące środki na uregulowanie zaległych płatności; według KE potrzeba na ten cel dodatkowych 11,2 mld euro. Do 9 lipca ministrowie finansów mają formalnie zatwierdzić nowelizację o część tej kwoty, 7,3 mld euro, a wczesną jesienią zapaść ma decyzja o następnej nowelizacji na podstawie przedstawionych przez KE szacunków.

Najpóźniej w 2016 r. dokonany zostanie przegląd wieloletniego budżetu, który ma uwzględnić aktualną sytuację gospodarczą. To umożliwi wprowadzenie zmian do ram finansowych po kilku latach, jeśli unijna gospodarka będzie w lepszej kondycji niż obecnie.

Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami w przyszłym roku mają rozpocząć się prace nad stworzeniem systemu dochodów własnych UE, np. dochodów podatkowych.

Wieloletnia perspektywa finansowa dla UE na okres 2014-2020 zakłada wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat. Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ awl/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz