Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Porozumienie ws. znaku dziedzictwa europejskiego

0
Podziel się:

Unijni ministrowie ds. kultury porozumieli się w czwartek ws. znaku
dziedzictwa europejskiego. Będą nim oznaczone miejsca upamiętniające historię UE. Poszczególne
kraje będą mogły zgłosić po cztery propozycje takich miejsc. Pierwsze zostaną wybrane w 2013 r.

Unijni ministrowie ds. kultury porozumieli się w czwartek ws. znaku dziedzictwa europejskiego. Będą nim oznaczone miejsca upamiętniające historię UE. Poszczególne kraje będą mogły zgłosić po cztery propozycje takich miejsc. Pierwsze zostaną wybrane w 2013 r.

"Pierwsze obiekty opatrzone znakiem dziedzictwa europejskiego poznamy w 2013 roku" - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. kultury Andrulla Wasiliu.

"Znak ten zachęci więcej osób, zwłaszcza młodzież, do zastanowienia się nad europejskim wymiarem naszej wspólnej historii. Jestem pewna, że sprzyjać on będzie także turystyce i gospodarce" - dodała.

W latach 2013-2014 państwa UE będą mogły zgłosić po czterech kandydatów do tego tytułu. Niezależni eksperci ocenią zgłoszenia i zdecydują, komu przyznać znak.

"Począwszy od 2015 roku takie wybory będą się odbywać co dwa lata. Każdorazowo kraje UE będą mogły zgłosić najwyżej dwie kandydatury, a eksperci wybiorą maksymalnie po jednym miejscu z każdego kraju" - podkreśla KE.

Znak dziedzictwa europejskiego ma uzupełnić takie inicjatywy jak lista światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie on jednak przyznawany bardziej na podstawie symbolicznej wartości dla Europy i walorów edukacyjnych, niż ze względu na piękno czy cechy architektury.

Jak poinformowała KE, formalna decyzja ustanawiająca znak dziedzictwa europejskiego powinna zostać przyjęta przez Radę UE w lipcu, a przez Parlament Europejski jesienią tego roku. Przez następne 18 miesięcy prowadzone będą przygotowania, a w 2013 r. odbędzie się pierwsza runda selekcji.

Propozycja Komisji w sprawie ustanowienia znaku dziedzictwa europejskiego bierze swój początek w międzyrządowej inicjatywie zgłoszonej w 2006 r. przez francuskiego ministra kultury Renauda Donnedieu de Vabres. Początkowo skupiała ona 18 państw. W ramach dotychczasowego programu znak przyznano 68 obiektom.

Są wśród nich m.in.: dom założyciela UE Roberta Schumana w Scy-Chazelles we Francji oraz Stocznia Gdańska w Polsce, "kolebka niezależnego związku zawodowego Solidarność, który przyczynił się do wydarzeń prowadzących ostatecznie do zjednoczenia naszego kontynentu po zakończeniu zimnej wojny", jak podała KE. Teraz miejsca te będzie można zgłosić do nowego znaku UE.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)