Notowania

wiadomości
27.05.2013 01:36

UE postanowiła znieść embargo na dostawy broni dla opozycji syryjskiej

UE postanowiła nie przedłużać embarga na dostawy broni dla opozycji syryjskiej, ale utrzymać w mocy wszystkie pozostałe - poinformował w poniedziałek po północy minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague.

Podziel się
Dodaj komentarz

*UE postanowiła nie przedłużać embarga na dostawy broni dla opozycji syryjskiej, ale utrzymać w mocy wszystkie pozostałe - poinformował w poniedziałek po północy minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague. *

Dotychczasowe sankcje UE obowiązywały zarówno wobec reżimu w Damaszku jak i rebeliantów.

"Tego wieczoru UE postanowiła zakończyć embargo na (dostawy) broni dla opozycji syryjskiej i utrzymać inne wobec reżimu syryjskiego. Jest to rezultat odpowiadający Wielkiej Brytanii" - powiedział Hague po zakończeniu około północy obrad ministrów spraw zagranicznych państw UE. Spotkanie poświęcone było kwestii przedłużenia unijnych sankcji wobec Syrii, które wygasają 1 czerwca.

Hague dodał, że "jest to dobra decyzja", która "wysyła silny sygnał Europy pod adresem reżimu Asada". Zastrzegł, że nie podjęto decyzji wysłania broni dla opozycji w najbliższym czasie.

Mówiąc o stanowisku Wielkiej Brytanii Hague oświadczył, że "chociaż nie mamy planów rychłego wysłania broni do Syrii, to zniesienie embarga daje nam możliwość uczynienia tego w przyszłości, jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać".

Według źródeł dyplomatycznych, żadne z państw UE nie wydaje się mieć planów rychłego wysłania broni rebeliantom syryjskim. "Nie dostrzegłem ze strony kogokolwiek jakiejkolwiek gotowości aby obecnie rozważać taką opcję" - powiedział minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt.

Ministrowie podkreślili w opublikowanym oświadczeniu, że należy dołożyć wszelkich starań aby eksportowane towary nie wpadły w ręce ekstremistów lub terrorystów.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała, że postanowiono utrzymać wszystkie sankcje finansowe i gospodarcze wobec Syrii na okres jednego roku. Dodała, że ewentualne dostawy broni przez UE będą miały na celu "ochronę ludności cywilnej" oraz, że UE zrewiduje swoje stanowisko w tej sprawie przed 1 sierpnia, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji w Syrii a zwłaszcza rezultaty zapowiadanej przez USA i Rosję nowej konferencji w sprawie Syrii.

Źródła dyplomatyczne w Brukseli ujawniły, że Wielka Brytania i Francja opowiadały się za wysłaniem broni dla "umiarkowanych opozycjonistów" walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Jednak inne kraje były przeciwne argumentując, iż doprowadzi to jedynie do nasilenia walk i aktów przemocy. Szczególnie oponowały Austria i Czechy wskazując, że UE nie jest organizacją o charakterze militarnym i nie powinna angażować się w wysyłanie broni do rejonów walk.

Kraje UE stopniowo zaostrzały stanowisko wobec reżimu Asada, wprowadzając m. in. restrykcje wizowe i sankcje gospodarcze. W lutym br. UE zezwoliła na wysyłanie do Syrii towarów nie mających charakteru wojskowego oraz leków.

W trwającej już dwa lata krwawej wojnie domowej w Syrii zginęło już ponad 80 tys. osób.(PAP)

jm/

13887296 13887319 13883421

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz