Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE potępia izraelskie osadnictwo, rekomenduje sankcje finansowe

0
Podziel się:

UE potępiła izraelską kolonizację, zwłaszcza w Jerozolimie
Wschodniej, stanowiącą największe zagrożenie dla rozwiązania przewidującego dwa państwa - Izrael i
państwo palestyńskie. Zaleciła też wstrzymanie się od transakcji finansowych związanych z
osadnictwem.

UE potępiła izraelską kolonizację, zwłaszcza w Jerozolimie Wschodniej, stanowiącą największe zagrożenie dla rozwiązania przewidującego dwa państwa - Izrael i państwo palestyńskie. Zaleciła też wstrzymanie się od transakcji finansowych związanych z osadnictwem.

W raporcie szefów misji Unii Europejskiej w Jerozolimie Wschodniej i Ramallah, na Zachodnim Brzegu Jordanu, rekomenduje się także 27 krajom członkowskim UE powstrzymanie się od transakcji finansowych, w tym "zagranicznych inwestycji w działalność, infrastrukturę i usługi w koloniach".

Zaleca się m.in. "zagwarantowanie ścisłego stosowania umowy stowarzyszeniowej UE z Izraelem, zwłaszcza, by artykuły produkowane w koloniach nie były traktowane w sposób preferencyjny", przewidziany w umowie.

Doroczny raport, do którego dotarła agencja AFP, klasyfikuje osadnictwo w Jerozolimie Wschodniej jako "największe zagrożenie dla rozwiązania dwupaństwowego". "Jeśli kontynuowana będzie obecna polityka izraelska, w szczególności kolonizacja, perspektywa Jerozolimy jako przyszłej stolicy dwóch państw, Izraela i Palestyny, będzie praktycznie nierealna" - ostrzegają szefowie unijnej misji.

Jak oświadczono, kolonizacja jest "systematyczna, celowa i prowokacyjna" i podważa zaufanie między obiema stronami, zagraża fizycznym perspektywom utworzenia trwałego państwa palestyńskiego oraz utrudnia uzyskanie niezbędnego kompromisu w sprawie pokoju, ponieważ zaludnienie osiedli wzrasta.

Dokument zwłaszcza wytyka tworzenie osiedli na południowych obrzeżach Jerozolimy, które grozi powstaniem "strefy buforowej między Jerozolimą Wschodnią a Betlejem (Zachodni Brzeg Jordanu) do końca 2013 roku", oraz projekt E1, który, jak napisano w raporcie, "podzieliłby Zachodni Brzeg na dwie części, północną i południową".

W raporcie napisano też, że mimo aneksji Jerozolimy Wschodniej i faktu, że "Palestyńczycy stanowią 37 proc. ludności Jerozolimy, władze miejskie przeznaczają nie więcej niż 10 proc. swego całkowitego budżetu na strefy palestyńskie". (PAP)

ksaj/ ap/

13293844

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)