Notowania

sytuacja w egipcie
08.07.2013 16:05

UE potępia przemoc w Egipcie, ale nie wstrzymuje wsparcia finansowego

Europejska Służba Działań Zewnętrznych pozostaje w kontakcie z wszystkimi stronami konfliktu w Egipcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

UE potępia przemoc w Egipcie i ubolewa z powodu ofiar śmiertelnych w czasie zajść - powiedział w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Michael Mann. Dodał, że UE na razie nie zamierza wstrzymywać wsparcia dla tego kraju.

_ Potępiamy użycie przemocy w Egipcie i ubolewamy, że do tego doszło _ - oświadczył Mann na konferencji prasowej w Brukseli. _ Bardzo niepokoją nas doniesienia o ofiarach śmiertelnych zajść. Mamy nadzieję, że winni zostaną z tego rozliczeni _ - dodał.

Według Manna Europejska Służba Działań Zewnętrznych pozostaje w kontakcie z wszystkimi stronami konfliktu w Egipcie. _ Rozmawiamy, namawiamy do pokojowych działań, dialogu i jak najszybszego powrotu do demokratycznych procesów _ - powiedział rzecznik.

Zapewnił, że UE chce nadal udzielać wsparcia Egiptowi, ale system unijnej pomocy dla tego kraju jest poddawany ocenie i w zależności od rozwoju sytuacji w tym kraju polityka pomocy może ulec zmianie. Unia Europejska i powiązane z nią instytucje finansowe zaoferowały Egiptowi ponad 5 mld euro w formie grantów, preferencyjnych kredytów oraz pożyczek na lata 2012-2013 na rzecz wsparcia egipskiej demokratyzacji.

Według Manna, jeżeli sytuacja na to pozwoli, możliwe jest wysłanie przez UE misji politycznej do Egiptu, by pomóc w rozwiązaniu obecnego konfliktu.

W poniedziałek w starciach pomiędzy egipskim wojskiem a zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego w Kairze zginęły co najmniej 42 osoby, a ponad 200 zostało rannych. Bractwo Muzułmańskie Mursiego wezwało do powstania.

Czytaj więcej w Money.pl
Mursi nie ustąpi. Wzywa armię do wycofania Mursi zaapelował o wycofanie ultimatum, które dwa dni temu skierowały pod jego adresem siły zbrojne.
Krwawe starcia w Egipcie. Co się dzieje? Egipska telewizja państwowa i telewizja Al-Dżazira pokazywały centrum miasta wypełnione antyrządowymi demonstrantami niosącymi flagi i sztandary.
Tagi: sytuacja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz