Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Potępienie zabójstwa Polaka w Pakistanie

0
Podziel się

(dochodzi wypowiedź przewodniczącego PE Poetteringa)

bEgEszLp

(dochodzi wypowiedź przewodniczącego PE Poetteringa)

9.2.Bruksela (PAP) - Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner oświadczyła w poniedziałek, że jest zaszokowana zabiciem przez talibów porwanego w Pakistanie Polaka, nazywając to "przerażającą terrorystyczną zbrodnią".

Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering ostro potępił "morderstwo niewinnego obywatela Polski i Unii Europejskiej".

bEgEszLr

"Potępiam najsilniej jak można ten nikczemny akt przemocy, którego nie można niczym wytłumaczyć" - oświadczyła Ferrero- Waldner w komunikacie prasowym. Zapewniła, że łączy się myślami z pogrążoną w żałobie rodziną pracownika Geofizyki Kraków.

"Sprawcy tej przerażającej terrorystycznej zbrodni muszą zostać schwytani i postawieni przed obliczem sprawiedliwości" - dodała komisarz.

"To jest zbrodnia, która nie może być w żadnym wypadku tolerowana. Terroryzm stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa, stabilności oraz demokratycznych wartości wspólnoty międzynarodowej" - oświadczył Poettering.

"Walka z terroryzmem musi pozostać kluczowym priorytetem dla wspólnoty międzynarodowej. To jest problem globalny i stanowi wyzwanie dla wszystkich" - dodał.

bEgEszLx

W imieniu Parlamentu Europejskiego złożył wyrazy najgłębszego współczucia dla rodziny oraz przyjaciół zamordowanego przez terrorystów Polaka.

Polski geolog został porwany we wrześniu 2008 roku. Potem terroryści zagrozili zabiciem Polaka, jeśli rząd Pakistanu nie spełni do 4 lutego ich żądań: wycofania sił bezpieczeństwa z terytoriów plemiennych i uwolnienia ich więzionych towarzyszy.

W sobotę rano pakistańska telewizja Geo TV powiadomiła na swojej stronie internetowej, że geolog został zabity przez porywaczy. Wieczorem w niedzielę pakistańscy talibowie ujawnili nagranie wideo, na którym - według nich - zarejestrowano egzekucję Polaka.

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski potwierdził śmierć Polaka. Taśma z jego egzekucji w Pakistanie wydaje się autentyczna, wydaje się potwierdzać najgorsze - mówił minister.

bEgEszLy

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/ mow/

bEgEszLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)