Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Powstanie Europejski Urząd Wsparcia ds. Polityki Azylowej

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaproponowała w środę
utworzenie Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Polityki Azylowej,
który ma koordynować działania państw UE i zapewnić, że szanse na
otrzymanie azylu w różnych państwach Unii będą jeśli nie
jednakowe, to przynajmniej coraz bardziej wyrównane.

Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Polityki Azylowej, który ma koordynować działania państw UE i zapewnić, że szanse na otrzymanie azylu w różnych państwach Unii będą jeśli nie jednakowe, to przynajmniej coraz bardziej wyrównane.

"Pracujemy aktywnie, by ustanowić wspólny europejski system azylowy. W tym celu ważne jest, byśmy nie tylko zbliżali do siebie legislacje narodowe, lecz także praktyki. Nowy urząd ma służyć konkretną pomocą operacyjną osobom odpowiedzialnym za politykę azylowa w poszczególnych krajach UE" - powiedział komisarz ds. wewnętrznych Jacques Barrot.

Na razie nie wiadomo gdzie ten nowy urząd będzie mieć siedzibę; zgodnie z zaleceniami jednego ze szczytów europejskich wszelkie nowego agencje czy instytucji unijne powinny być umieszczane w nowych państwach członkowskich.

Biuro komisarz ONZ ds. uchodźców (UNHCR) bardzo pozytywnie przyjęło decyzję KE o utworzeniu Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Polityki Azylowej. "Mamy nadzieję, że pomoże on zapewnić spójniejszy i jakościowo lepszy proces decyzyjny przy przyznawaniu azylu w całej UE" - napisano w komunikacie prasowym UNHCR. Jednocześnie UNHCR zaapelował do państw UE o przyznaniu Urzędowi odpowiednio silnego mandatu oraz wystarczających środków finansowych, by był w stanie sprostać wyzwaniom.

Obecnie szanse na uzyskanie azylu bardzo różnią się w poszczególnych krajach UE, co najlepiej widać na przykładzie Irakijczyków. W Niemczech mają 75 proc. szansy na otrzymanie azylu, w Grecji zaledwie 2 proc. Badania UNHCR pokazują, że w pewnych krajach UE ci sami uchodźcy otrzymują wsparcie, w innych nie.

Nowy urząd ma wzmocnić praktyczną współpracę, wymianę informacji i najlepszych doświadczeń między krajami. W rezultacie - jak zakłada KE - doprowadzi to do stworzenia spójniejszego, uczciwszego i skuteczniejszego systemu azylowego w całej UE.

Ponadto Urząd będzie mógł w sytuacjach kryzysowych wysyłać misje eksperckie na życzenie kraju członkowskiego, borykającego się z masowym napływem uchodźców.

W ubiegłym roku UE przyjęła plan, który ma doprowadzić do stworzenia wspólnego europejskiego systemu azylowego (CEAS). Dotychczas w UE przyjęto już wiele aktów prawnych ustanawiających wspólne standardy minimalne w takich obszarach, jak warunki przyjmowania osób ubiegających się o azyl, procedury azylowe, wymagania do zakwalifikowania kogoś jako osoby wymagającej ochrony międzynarodowej oraz zasady określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za wniosek o azyl (tzw. system dubliński).

W grudniu KE zaproponowała rewizję systemu dublińskiego i nowe, bardziej humanitarne dla uchodźców procedury przyznawania azylu w UE. Procedury mają być też "sprawiedliwsze" dla krajów granicznych UE, takich jak Polska, Malta czy Cypr, które borykają się z największą liczbą uchodźców. Obecnie te propozycje są negocjowane przez ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

W 2007 roku we wszystkich krajach UE złożono ponad 222 tys. wniosków azylowych, prawie dwa razy mniej niż w 2000 roku. 63 proc. zbadanych wniosków zostało odrzuconych. Ale szanse na przyjęcie lub odrzucenie bardzo różnią się w poszczególnych państwach UE. "W niektórych krajach, jak we Włoszech, na Malcie czy w Szwecji, 50 proc. wniosków dostaje pozytywną odpowiedź, podczas gdy na Słowacji, w Słowenii czy w Grecji tylko 3 proc." - powiedział Barrot.

Inga Czerny(PAP)

icz/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)