Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE próbuje zakończyć spór z Izraelem o wytyczne w sprawie grantów

0
Podziel się

Unijni dyplomaci udają się w poniedziałek do Izraela, by rozmawiać o nowych
wytycznych UE, które zakazują udzielania grantów izraelskim podmiotom działającym na terytoriach
okupowanych - poinformowała rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

bEpOkhBx

Unijni dyplomaci udają się w poniedziałek do Izraela, by rozmawiać o nowych wytycznych UE, które zakazują udzielania grantów izraelskim podmiotom działającym na terytoriach okupowanych - poinformowała rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

Dała też do zrozumienia, że pomimo apeli Izraela i USA Unia nie zamierza odkładać wdrożenia budzących kontrowersje wytycznych. "Zostały one już ogłoszone w dzienniku oficjalnym UE i wejdą w życie z początkiem przyszłego roku" - oświadczyła Kocijanczicz na konferencji prasowej.

Przypomniała, że już w miniony weekend szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podkreśliła, iż UE będzie wdrażać nowe wytyczne "z wyczuciem" i chce nadal utrzymywać "mocne relacje" z Izraelem.

bEpOkhBz

W miniony weekend amerykański sekretarz stanu John Kerry poinformował, że na nieformalnym spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych UE w Wilnie poprosił Unię o zawieszenie wdrażania ogłoszonych w lipcu wytycznych, które przewidują, iż unijne wsparcie w postaci dotacji, nagród oraz tzw. instrumentów finansowych otrzymywać mogą tylko te podmioty izraelskie, "których miejsce prowadzenia działalności znajduje się w obrębie granic Izraela sprzed 1967 roku".

Zdaniem Kerry'ego zastosowanie tych nowych unijnych zasad mogłoby niekorzystnie wpłynąć na izraelsko-palestyńskie negocjacje pokojowe.

Komentując prośbę sekretarza stanu USA, Ashton powiedziała na konferencji prasowej w Wilnie w miniony weekend, że unijne wytyczne jedynie "potwierdzają na papierze obowiązujące stanowisko UE". Zgodnie z tym stanowiskiem dwustronne porozumienia z Izraelem nie dotyczą terytorium, które przeszło pod administrację izraelską w czerwcu 1967 roku. Terytoria te obejmują Wzgórza Golan, Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu, wraz ze Wschodnią Jerozolimą. UE nie uznaje zwierzchnictwa Izraela nad tymi obszarami.

Jeszcze przed publikacją w lipcu nowych unijnych wytycznych spotkały się one z ostrą krytyką izraelskich władz. Wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Zeew Elkin oświadczył, że decyzja UE jest "bardzo ważnym i niepokojącym posunięciem", które nie sprzyja atmosferze rozmów pokojowych.

bEpOkhBF

Spór o wytyczne UE może też przeszkodzić w porozumieniu w sprawie udziału Izraela w unijnym programie finansowania badań naukowych Horyzont 2020 o wartości 80 mld euro.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

bEpOkhCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)