Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE proponuje wydłużenie praw autorskich dla wykonawców

0
Podziel się:

Wykonawcom muzyki powinny
przysługiwać prawa autorskie do nagrań na 95 lat, a nie 50 lat jak
obecnie - ocenił w czwartek unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego
Charlie McCreevy.

bEJzvWCt

Wykonawcom muzyki powinny przysługiwać prawa autorskie do nagrań na 95 lat, a nie 50 lat jak obecnie - ocenił w czwartek unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy.

"Nie widziałem ani nie słyszałem przekonywującego argumentu, dlaczego kompozytor muzyki miałby korzystać z terminu praw autorskich rozciągającego się aż do jego śmierci i 70 lat poza nią, podczas gdy wykonawca miałby się nimi cieszyć przez 50 lat, często nie obejmujących długości jego własnego życia" - powiedział.

"Proponuję, by wykonawcy nie byli dłużej biednymi krewnymi przemysłu muzycznego" - zaznaczył McCreevy na konferencji prasowej.

bEJzvWCv

Unijny komisarz dodał, że planuje społeczne konsultacje w sprawie podatku od gadżetów i pustych płyt kompaktowych, na które ludzie nagrywają prywatne kopie utworów muzycznych. Powiedział jednak, że nie ma zamiaru odstępować od tego podatku.

Producenci gadżetów, jak Philips i HP, twierdzą, że jest to dodatkowe opodatkowanie produktów w zależności do kraju. W niektórych państwach, np. w Wielkiej Brytanii, podatku takiego wcale nie ma. (PAP)

klm/ kar/ 4170

bEJzvWCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)