Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE przedłuża misję obserwacyjną w Gruzji

0
Podziel się:

Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok misję obserwacyjną w Gruzji
(EUMM) powołaną 15 września 2008 r. do monitorowania przebiegu realizacji planu pokojowego po
wojnie gruzińsko-rosyjskiej z sierpnia 2008 r. - poinformowano we wtorek w komunikacie EUMM.

Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok misję obserwacyjną w Gruzji (EUMM) powołaną 15 września 2008 r. do monitorowania przebiegu realizacji planu pokojowego po wojnie gruzińsko-rosyjskiej z sierpnia 2008 r. - poinformowano we wtorek w komunikacie EUMM.

Decyzję o przedłużeniu misji podjęła Rada UE w poniedziałek.

Faza operacyjna misji rozpoczęła się 1 października 2008 roku, gdy w rejon stref buforowych, wyznaczonych jednostronnie przez armię rosyjską, wyruszyły pierwsze patrole UE.

225 obserwatorów, głównie policjanci z 22 krajów UE, patroluje rejony Osetii Południowej i Abchazji, dwóch regionów, które oderwały się od Gruzji.

Władze Gruzji z zadowoleniem przyjęły przedłużenie misji.

"Jest to poważny czynnik stabilizacji w regionie. Jej główne osiągnięcie polega na tym, że udało się uniknąć nowej konfrontacji militarnej" - powiedział agencji AFP minister ds. separatystycznych terytoriów Temur Jakobaszwili.

Gruzja oskarżyła Rosję o to, że nie przestrzega porozumienia uzgodnionego przez francuskie przewodnictwo UE z prezydentem Rosji i utrudnia członkom misji europejskiej dotarcie do rebelianckich regionów.

"Mamy nadzieję, że prędzej czy później misja będzie mogła w pełni wykonywać swój mandat" - dodał Jakobaszwili.

UE nie uznała ogłoszonej w wyniku wojny pod rosyjskim parasolem niepodległości republik Osetii Południowej i Abchazji.(PAP)

jo/ kar/

6683546

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)