Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE przekazała Muzeum Ordynariatu Polowego 6,8 mln zł

0
Podziel się

Unia Europejska dofinansuje przebudowę i adaptację podziemi Katedry Polowej
na Muzeum Ordynariatu Polowego w Warszawie. UE przekazała na ten cel 6,8 mln zł - poinformowała PAP
w poniedziałek Magdalena Jadziewicz-Kasak z biura prasowego stołecznego urzędu.

bEhYTlmd

Unia Europejska dofinansuje przebudowę i adaptację podziemi Katedry Polowej na Muzeum Ordynariatu Polowego w Warszawie. UE przekazała na ten cel 6,8 mln zł - poinformowała PAP w poniedziałek Magdalena Jadziewicz-Kasak z biura prasowego stołecznego urzędu.

We wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz wicemarszałkowie Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Kierwiński i Ludwik Rakowski podpiszą umowę w tej sprawie - podała Jadziewicz-Kasak.

Wartość inwestycji to ponad 11,3 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii wyniesie 6,8 mln zł, a wkład Warszawy to 4,5 mln zł.

bEhYTlmf

Według informacji uzyskanych od Ordynariatu Polowego WP otwarcie muzeum jest planowane na 11 listopada tego roku.

Projekt Muzeum Ordynariatu Polowego powstał w 2005 roku, na podstawie porozumienia między prezydentem m. st. Warszawy i proboszczem Katedry Polowej Wojska Polskiego. Rada Warszawy na podstawie stosownej uchwały w październiku 2006 powołała "Muzeum Ordynariatu Polowego" jako Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

Muzeum ma upamiętniać ważne wydarzenia z historii polskiej wojskowości i martyrologii wojennej. Muzeum Ordynariatu Polowego, bezpośrednio połączone z przestrzenią Katedry Polowej WP, zaplanowano jako nowoczesną placówkę. Znajdą się tam m.in. ołtarze polowe, różańce wykonane przez żołnierzy z kolorowych sznureczków, fotografie, odznaczenia, ornaty, mundury. Wiele eksponatów wzbogaci ich indywidualna historia.

Przewidziana jest także sala kinowa, w której prezentowany będzie materiał dokumentalny i fabularny. Sala ta służyć będzie również jako przestrzeń konferencyjna, gdzie będą odbywać się lekcje muzealne.

bEhYTlml

Zdaniem Jadziewicz-Kasak, zadaniem Muzeum Ordynariatu Polowego będzie przedstawienie wojennych, powstańczych i powojennych losów duszpasterstwa wojskowego w komunistycznej Polsce, działań peerelowskich władz skierowanych przeciwko duszpasterstwu wojskowemu i historii przywrócenia Ordynariatu Polowego w 1991 roku". Podkreśliła jednocześnie, że będzie to "pierwsza instytucja o takim profilu w Polsce".(PAP)

skz/ pz/ mow/

bEhYTlmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)