Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Przepisy o prawach pasażerów linii lotniczych

0
Podziel się:

16.2.Bruksela (PAP) - Istniejące w UE od roku przepisy
wzmacniające prawa klientów linii lotniczych przyczyniły się do
zwiększenia ich świadomości jeśli chodzi o możliwości domagania
się odszkodowań za anulowane loty lub niewpuszczenie na pokład
samolotu - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

*16.2.Bruksela (PAP) - Istniejące w UE od roku przepisy wzmacniające prawa klientów linii lotniczych przyczyniły się do zwiększenia ich świadomości jeśli chodzi o możliwości domagania się odszkodowań za anulowane loty lub niewpuszczenie na pokład samolotu - poinformowała w czwartek Komisja Europejska. *

Nowe przepisy pozwalają pasażerom domagać się od przewoźników odszkodowań m.in. za odmowę lotu. Chodzi o sytuację, kiedy pasażer dowiaduje się, że mimo iż kupił bilet, nie może polecieć, gdyż brakuje miejsc, bo linia zarezerwowała bilety dla większej liczby osób niż jest miejsc w samolocie.

"Komisja Europejska każdego miesiąca dostaje ok. 500 listów od pasażerów na temat przestrzegania _ lub nieprzestrzegania - tych regulacji przez przewoźników. Na uruchomioną rok temu linię telefoniczną z informacją o prawach pasażerów zadzwoniło 13 tys. osób" - powiedział w czwartek rzecznik unijnego komisarza ds. transportu Jacques'a Barrota, Stefaan De Rynck.

De Rynck przyznał, że choć wielu przewoźników stosuje regulacje, bywa również, że nie są one przestrzegane. Zasady obowiązują wszystkich przewoźników, którzy utrzymują połączenia z krajami UE, także tych spoza Unii.

Jak wyjaśnił De Rynck, m.in. ta kwestia zostanie poruszona w piątek w Brukseli na spotkaniu przedstawicieli niezależnych narodowych urzędów, w których pasażerowie mogą składać skargi na linie lotnicze. W Polsce takimi sprawami zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

Zgodnie z regulacjami przewoźnik musi wypłacić odszkodowanie za odmowę wpuszczenia na pokład w wysokości 250 euro w przypadku lotu do 1500 km, 400 euro od 1500 do 3500 km i 600 euro w przypadku trasy dłuższej niż 3500 km.

Ponadto pasażerowie mogą otrzymać odszkodowania za zbyt późną informację o anulowaniu lotu.

Linia może odmówić wypłacenia zwrotu kosztów biletu lub odszkodowania, jeśli udowodni, że anulowanie lotu spowodowały "nadzwyczajne okoliczności" (np. bardzo trudne warunki pogodowe). Na piątkowym spotkaniu w Brukseli ma być poruszona kwestia zakresu definicji "nadzwyczajnych okoliczności".

Katarzyna Rumowska (PAP)

kd/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)