Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE rozpocznie negocjacje akcesyjne z Serbią 21 stycznia 2014 r.

0
Podziel się

Serbia rozpocznie 21 stycznia 2014 r. negocjacje w sprawie przystąpienia do
Unii Europejskiej - poinformował we wtorek komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele po spotkaniu
ministrów ds. europejskich w Brukseli.

bEpNEcad

Serbia rozpocznie 21 stycznia 2014 r. negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej - poinformował we wtorek komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele po spotkaniu ministrów ds. europejskich w Brukseli.

Ministrowie przyjęli we wtorek mandat do negocjacji akcesyjnych z Serbią. "Pierwsza konferencja międzyrządowa ma się odbyć 21 stycznia" - powiedział komisarz.

Nie chciał spekulować, jak długo negocjacje mogą potrwać. Ważnym warunkiem ich powodzenia jest postęp w normalizacji stosunków z Kosowem, dawną prowincją Serbii, zamieszkaną w większości przez Albańczyków, która w 2008 r. jednostronnie ogłosiła niepodległość. Belgrad nie uznaje niepodległości Kosowa.

bEpNEcaf

"Nie widzę powodów, by proces normalizacji stosunków Serbii i Kosowa miał się skomplikować" - oświadczył Fuele.

W kwietniu tego roku Serbia i Kosowo zawarły wynegocjowane pod auspicjami UE porozumienie o normalizacji stosunków obu państw. Reguluje ono przede wszystkim sytuację w północnej części Kosowa, zamieszkanej przez 40-tysięczną serbską mniejszość

Na wtorkowym posiedzeniu ministrowie państw UE nie przyznali statusu kraju kandydującego do UE Albanii, choć taką decyzję rekomendowała Komisja Europejska. Do sprawy tej UE ma powrócić w czerwcu.(PAP)

awi/ mc/

bEpNEcaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)