Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Są finansowo-prawne ramy cywilnej misji do Kosowa

0
Podziel się:

Kraje UE przyjęły w poniedziałek finansowo-
prawne ramy unijnej misji około 2 tys. policjantów i prawników,
którzy mają pojechać do Kosowa, by wesprzeć administrację tej
serbskiej prowincji, która ma w najbliższym czasie ogłosić
niepodległość.

Kraje UE przyjęły w poniedziałek finansowo- prawne ramy unijnej misji około 2 tys. policjantów i prawników, którzy mają pojechać do Kosowa, by wesprzeć administrację tej serbskiej prowincji, która ma w najbliższym czasie ogłosić niepodległość.

Informację taką przekazały PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Zatwierdzenie finansowo-prawnych ram misji oznacza, że brakuje już tylko ostatecznej decyzji politycznej o jej wysłaniu. Zostanie ona podjęta w zależności od rozwoju wypadków, "ale raczej nie w tym tygodniu" - powiedziały PAP w Brukseli źródła dyplomatyczne.

Decyzja polityczna w sprawie unijnej misji w Kosowie zapadła już na grudniowym szczycie UE. Rada ministrów UE musi jednak dać formalny sygnał do wyjazdu, wraz z datą rozpoczęcia misji, której kategorycznie sprzeciwiają się władze w Belgradzie, uważając ją za krok ku uznaniu niepodległości Kosowa.

"Co do zasady wymagane jest podjęcie decyzji przez Radę ministrów spraw zagranicznych" - podkreślają źródła PAP. Kolejne spotkanie szefów dyplomacji krajów UE zaplanowane jest w Brukseli na poniedziałek 18 lutego.

Według niektórych dyplomatów, samo wysyłanie policjantów i prawników rozpocznie się dopiero po ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo, na prośbę władz w Prisztinie. Tego stanowiska nie podzielają jednak wszyscy dyplomaci, przypominając, że kilka krajów UE, a zwłaszcza Cypr, nie pali się do uznania Kosowa. Nie wiadomo, czy Cypr, który obawia się precedensu dla Republiki Cypru Północnego, uznawanej jedynie przez Turcję, nie wycofa swej zgody na misję po uznaniu Kosowa przez grupę największych państw UE. Dlatego część obserwatorów uważa, że misja powinna rozpocząć się jeszcze przed ogłoszeniem niepodległości Kosowa, spodziewanym w lutym.

Przyjęcie ram prawno-finansowych nastąpiło dzień po reelekcji prozachodniego prezydenta Serbii Borisa Tadicia, co - zdaniem ekspertów - odsuwa perspektywę ogłoszenia niepodległości przez Kosowo, a więc i wysłania misji, o kilka tygodni. W Prisztinie najczęściej pada teraz data 18 lutego - związana z posiedzeniem szefów dyplomacji państw UE.

Prisztina zamierza ogłosić niepodległość wbrew sprzeciwowi Belgradu oraz wspierającej go Rosji, która w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zablokowała przyjęcie popieranego przez UE i USA planu ograniczonej niepodległości Kosowa (tzw. planu Marttiego Ahtisaariego).

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)