Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE stanowczo potępia "przerażający zamach" w Nairobi

0
Podziel się:

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji
Europejskiej Jose Manuel Barroso w poniedziałek we wspólnym liście do prezydenta Kenii Uhuru
Kenyatty stanowczo potępili "przerażający atak terrorystyczny" na centrum handlowe Westgate w
Nairobi.

bEEepMJN

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso w poniedziałek we wspólnym liście do prezydenta Kenii Uhuru Kenyatty stanowczo potępili "przerażający atak terrorystyczny" na centrum handlowe Westgate w Nairobi.

Van Rompuy i Barroso wyrazili smutek z powodu "brutalnego zamachu na niewinnych cywilów". "UE stanowczo potępia taki ataki" - oświadczyli.

Złożyli kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar zamachu, solidaryzując się też z osobami, które zostały ranne. W liście dodali, że "głęboko współczują" Kenyatcie, który w zamachu stracił bliskiego członka rodziny. "Myślami jesteśmy z Panem i z całym narodem kenijskim" - napisali Van Rompuy i Barroso.

bEEepMJP

Podkreślili, że UE solidaryzuje się z Kenijczykami. "W obliczu tego przerażającego ataku chcielibyśmy potwierdzić nasze zdecydowane poparcie dla Kenii i narodu kenijskiego" - czytamy w liście szefów Rady i Komisji Europejskiej.

"Takie akty nie mogą osłabić naszej determinacji, by wyeliminowywać plagę terroryzmu w Afryce Wschodniej i zapobiec podobnym zamachom w przyszłości" - zaznaczyli. Według Van Rompuya i Barroso w obliczu najnowszego ataku jeszcze większego znaczenia nabiera "nieustająca współpraca" między Kenią a UE, która ma na celu "uwolnienie Somalii i Kenii od (radykalnego somalijskiego ugrupowania - PAP) Al-Szabab, promowanie bezpieczeństwa i rozwoju w Kenii oraz budowanie stabilnego, dostatniego i praworządnego państwa somalijskiego, do którego bezpiecznie mogą wracać uchodźcy".

W trwającym od soboty oblężeniu centrum handlowego przez członków mającego powiązania z Al-Kaidą ugrupowania Al-Szabab zginęły 62 osoby. Napastnicy domagają się wycofania kenijskich wojsk z Somalii; nie stawiają żadnych innych żądań.(PAP)

jhp/ mc/

bEEepMKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)