Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Starzenie się społeczeństw - wyzwaniem dla krajów członkowskich

0
Podziel się:

Unia Europejska stoi przed wyzwaniem, jakim
jest starzenie się społeczeństw. Jeśli utrzymają się obecne
tendencje, to do 2050 roku na każdą osobę na emeryturze, zamiast
czterech osób aktywnych zawodowo będą przypadały jedynie dwie.

*Unia Europejska stoi przed wyzwaniem, jakim jest starzenie się społeczeństw. Jeśli utrzymają się obecne tendencje, to do 2050 roku na każdą osobę na emeryturze, zamiast czterech osób aktywnych zawodowo będą przypadały jedynie dwie. *

Grozi to załamaniem finansów publicznych w poszczególnych krajach Unii - przestrzegł w piątek w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia. Jak podkreślił, konieczne jest podjęcie działań, które zaradzą temu negatywnemu scenariuszowi.

"Większy wzrost gospodarczy nastąpi, jeśli Europa zwiększy swoją produktywność i poziom zatrudnienia. Aby tak się stało, konieczne jest inwestowanie w ludzi, dbanie o to, by zdobywali wiedzę" - powiedział komisarz. Podkreślił ogromne znaczenie "zintegrowanego i sprawnie działającego rynku wewnętrznego". "To dotyczy rynku pracy, produktów, usług i kapitału" - tłumaczył.

"Konieczne jest przeprowadzenie reform w wielu krajach UE. Ale zmiany są potrzebne nie tylko dlatego, że procesy starzenia się społeczeństwa powodują większe obciążenie budżetów. Przede wszystkim dlatego, by zapewnić opłacalność systemów opieki społecznej i modelu socjalnego Europy" - oświadczył Almunia.

Podkreślił przy tym, że starzenie się ludzi jest "dobrą wiadomością", bo oznacza, że poprawia się jakość życia, a przejście na emeryturę nie oznacza już w wielu przypadkach życia w ubóstwie.

Komisja Europejska przedstawiła w piątek raport na temat sytuacji demograficznej w krajach UE. Przeprowadzone badania wskazują, że w 2050 roku w Polsce wskaźnik urodzeń (średnia liczba dzieci, urodzonych przez jedną kobietę w wieku rozrodczym) wyniesie 1,6 (w 2004 r. wynosił on 1,2).

Zgodnie z przewidywaniami KE proporcjonalnie najwięcej dzieci urodzi się w 2050 roku we Francji i w Szwecji (wskaźnik wyniesie 1,9), a najmniej - w Estonii i we Włoszech (1,4).

Przewiduje się, że średnia długość życia kobiet w Polsce w 2050 roku wyniesie 84,4 lat, a mężczyzn - 79,1 lat (obecnie odpowiednio 78,5 i 70,5). Ale w większości starych krajów UE mężczyźni będą żyć dłużej niż w Polsce - ponad 80 lat.

Wzrost zatrudnienia jest jednym z priorytetów obowiązującej obecnie strategii gospodarczej UE, tzw. Strategii Lizbońskiej. Autorzy raportu zdają się iść w wytyczonym przez nią kierunku, zakładając optymistycznie, że w 2050 roku w Polsce będzie pracować np. prawie 50 proc. osób w wieku 55-64 lata (obecnie pracuje niecałe 27 proc.).

Dla porównania, w Szwecji obecnie pracuje ponad 68 proc. takich osób, a zgodnie z przewidywaniami za ponad 40 lat zatrudnionych ma być tam ponad 76 proc. osób starszych.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)