Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: System Informacyjny Schengen II w 2013 roku

0
Podziel się:

Opóźniany od lat System Informacyjny Schengen nowej generacji SIS II ma
być gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku, a dodatkowe koszty nie powinny przekroczyć 12,9 mln euro
- zakłada przyjęty przez ministrów spraw wewnętrznych UE plan działań Komisji Europejskiej.

Opóźniany od lat System Informacyjny Schengen nowej generacji SIS II ma być gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku, a dodatkowe koszty nie powinny przekroczyć 12,9 mln euro - zakłada przyjęty przez ministrów spraw wewnętrznych UE plan działań Komisji Europejskiej.

SIS II ma zastąpić istniejący Schengen Information System (SIS), którego możliwości, jak podkreślił w czwartek polski minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller, kończą się z powodu coraz większej ilości danych, które są przesyłane między krajami UE. Wydajność SIS II ma się zwiększyć pięciokrotnie. Ma on ułatwić wymianę informacji o osobach i przedmiotach pomiędzy instytucjami narodowymi, które są odpowiedzialne m.in. za kontrole graniczne oraz inne kontrole celne i policyjne.

Przy okazji posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu minister Miller miał też rozmawiać z komisarz ds. wewnętrznych Cecilią Malmstroem ws. dopalaczy, tak by przekonać Komisję Europejską, że to "problem nie tylko ważny, ale i pilny", a Polska może służyć KE pomocą we wprowadzaniu unijnych regulacji. W czwartek do KE dotarł też list w tej samej sprawie od premiera Donalda Tuska do szefa KE Jose Barroso. Na razie KE kwestię zakazów środków psychoaktywnych pozostawia w gestii państw członkowskich.

Budowany od lat System Informacyjny Schengen najnowszej generacji (tzw. SIS II) ma ogromne opóźnienia od samego początku i kosztował już kilkadziesiąt milionów euro. Początkowo zakładano, że będzie gotowy w 2007 roku, jeszcze przed wejściem Polski do strefy Schengen, potem termin przesunięto na 2009 rok. Po ostatniej próbie działania KE obiecuje, że będzie gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku. Dodatkowe koszty nie przekroczą 12,9 mln euro - powiedział rzecznik KE. Dodatkowe, to znaczy wykraczające ponad 94 mln euro wcześniej przewidziane na budowę SIS II.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE zdecydowali, że mimo opóźnień i problemów technicznych SIS II będzie rozwijany. Decyzję tę podjęli po ostatniej próbie działania tworzonego SIS II, którą eksperci z większości państw UE uznali za udaną. Następny decydujący test systemu ma się odbyć w 2012 roku.

Początkowo szacowano pojemność SIS II na około 22 mln przesyłanych danych. Tymczasem okazało się, że nie doszacowano nowych krajów członkowskich, które od wejścia do Schengen w 2007 roku wysyłają bardzo dużo informacji w obecnym SIS I. Dlatego nowy system jest budowany na 100 mln przesyłanych danych.

Ta zmiana to tylko jeden z powodów opóźnień w budowie SIS II. "Wszyscy popełnili błędy, w tym Komisja Europejska. Opóźnienia mają jednak charakter techniczny, a nie polityczny" - tłumaczyły niedawno źródła KE. Część opóźnień była spowodowana decyzjami o anulowaniu przetargów, które to decyzje były z kolei kwestionowane w sądach i należało czekać aż do wyroków. Ponadto wiele państw już w trakcie budowy systemu zmieniło wymagania, występując m.in. o wprowadzenie nowych danych.

Eksperci podkreślają też, że SIS II to przedsięwzięcie pionierskie, największy projekt informatyczny w historii UE i dlatego opóźnienia są nie do uniknięcia.

Polska już w 2009 roku deklarowała gotowość wdrożenia SIS II.

System Informacyjny Schengen jest europejską bazą danych poszukiwanych osób i przedmiotów. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do tej bazy dane, do których potem dostęp mają służby odpowiedzialne m.in. za ochronę granic i wydawanie wiz, a także policja. SIS I jest przeciążony i niedoskonały. Jego następca - jak planowano - ma zapewnić dostęp do większej liczby danych, w tym danych biometrycznych, a także ma być podłączony do systemu informacji wizowej (tzw. VIS).

System SIS I został uruchomiony w Polsce 1 września 2007 roku.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)