Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Szwecja ws. Traktatu: spokojna o Polskę, przekonuje Czechy

0
Podziel się:

Ciesząc się z irlandzkiego "tak" w referendum dotyczącym Traktatu z
Lizbony, premier przewodniczącej UE Szwecji Fredrik Reinfeldt wyraził przekonanie, że Polska szybko
dokończy ratyfikację Traktatu z Lizbony; zapowiedział jednocześnie rozmowy mające na celu
przekonanie do podpisu prezydenta Czech Vaclava Klausa.

Ciesząc się z irlandzkiego "tak" w referendum dotyczącym Traktatu z Lizbony, premier przewodniczącej UE Szwecji Fredrik Reinfeldt wyraził przekonanie, że Polska szybko dokończy ratyfikację Traktatu z Lizbony; zapowiedział jednocześnie rozmowy mające na celu przekonanie do podpisu prezydenta Czech Vaclava Klausa.

"Rada Europejska (czyli szefowie państw i rządów UE - PAP) jest zjednoczona w tym, by Traktat wszedł w życie przed końcem roku" - oświadczył Reinfeldt. Ale zaznaczył, że aby to było możliwe, brakuje jeszcze zakończenia procesu ratyfikacji w Polsce i Czechach, gdzie ratyfikowany przez parlamenty Traktat czeka jeszcze na podpisy prezydentów.

Odnosząc się do sytuacji w tych dwóch krajach, premier Szwecji dodał: "Byliśmy w kontakcie zarówno z Polską, jak i Republiką Czeską. Rozumiem, że prezydent Polski podpisze wkrótce akt prawny; zaprosiłem także czeskiego premiera Jana Fischera i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso w środę na spotkanie w Brukseli. Przedyskutujemy wówczas sytuację i zobaczymy, jakie kroki mogą być podjęte, by posunąć się do przodu".

Traktat został już ratyfikowany przez obie izby czeskiego parlamentu i już raz uznany przez Trybunał za zgodny z konstytucją, ale znany z krytycznego stosunku do obecnego modelu integracji europejskiej Klaus postanowił na prośbę autorów ponownej skargi odłożyć podpisanie dokumentu.

"W czwartek wyślę moją minister ds. europejskich Cecilię Malmstroem do Republiki Czeskiej" - zapowiedział premier Szwecji.

Z kolei na piątek wizytę w Pradze i spotkanie z prezydentem Klausem zapowiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Zwycięstwo zwolenników "tak" w irlandzkim referendum Reinfeldt nazwał "wielkim dniem dla Europy".

"Europa wysłuchała i zareagowała na troski irlandzkiego narodu. To najlepszy przykład europejskiej współpracy. To dobre zarówno dla Irlandii, jak i Unii Europejskiej" - ocenił Reinfeldt.

Traktat z Lizbony poparło w piątkowym referendum w Irlandii ok. 67 proc. głosujących - podała w sobotę po południu irlandzka telewizja RTE 1, opierając się na cząstkowych wynikach z 25 na 43 okręgi wyborcze. Pełne wyniki mają być znane późnym popołudniem.

Michał Kot (PAP)

kot/ ksaj/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)