Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Tusk w Brukseli na spotkaniu przyjaciół polityki spójności

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk przybył we wtorek do Brukseli, by wziąć udział w
spotkaniu grupy przyjaciół spójności, czyli przywódców państw UE, którzy sprzeciwiają się cięciom
unijnych funduszy na tę politykę. To przygotowanie do budżetowego szczytu 22-23 listopada.

Premier Donald Tusk przybył we wtorek do Brukseli, by wziąć udział w spotkaniu grupy przyjaciół spójności, czyli przywódców państw UE, którzy sprzeciwiają się cięciom unijnych funduszy na tę politykę. To przygotowanie do budżetowego szczytu 22-23 listopada.

W spotkaniu, organizowanym wspólnie przez Polskę i Portugalię, uczestniczyć będą - oprócz szefów kilkunastu rządów korzystających z funduszy strukturalnych i z Funduszu Spójności - szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz przedstawiciele związków zawodowych i przedsiębiorców.

"Chodzi o to, by wesprzeć europejski, ale także polski punkt widzenia na politykę spójności, która jest kluczowa, jeśli chodzi o nowe wieloletnie ramy finansowe" - tłumaczył Tusk w piątek.

"Spodziewamy się, że premierzy w tym dość kluczowym momencie negocjacji solidarnie wskażą na znaczenie polityki spójności i na potrzebę uwzględnienia głosów krajów spójności w procesie dalszych negocjacji. Ten głos w sposób jednoznaczny brzmi od wielu miesięcy: polityka spójności nie powinna być przedmiotem cięć" - mówił minister ds. europejskich Piotr Serafin.

Komisja Europejska zaproponowała budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro w tzw. płatnościach (i ponad bilion euro w zobowiązaniach). Za redukcją tej propozycji o 100-200 mld euro wciąż opowiadają się jednak płatnicy netto do unijnej kasy z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią na czele. Państwa te argumentują, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny.

Prezydencja cypryjska wystąpiła z inicjatywą cięć w wysokości minimum 50 mld. Gdyby ta propozycja została przyjęta, Polska mogłaby stracić ok. 4,3 mld euro w samych funduszach spójności.

Z Brukseli Marcin Gietka (PAP)

mrr/ kot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)