Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Van Rompuy apeluje, by porozumienie z Iranem "wdrożono na czas"

0
Podziel się

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował w
niedzielę o "wprowadzenie na czas w życie" porozumienia z Iranem ws. jego programu nuklearnego, co
pozwoli, jak wskazał, na "ostateczne uregulowanie tej kwestii".

bEpAXiFx

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował w niedzielę o "wprowadzenie na czas w życie" porozumienia z Iranem ws. jego programu nuklearnego, co pozwoli, jak wskazał, na "ostateczne uregulowanie tej kwestii".

"Teraz kluczową sprawą jest zapewnienie, by porozumienie na czas wprowadzić w życie, i aby - w oparciu o już osiągnięte zaufanie - kontynuować prace w kierunku ostatecznego uregulowania tej kwestii" - oświadczył Van Rompuy.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wydała po negocjacjach w Genewie wspólne oświadczenie z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. "Po intensywnych negocjacjach doszliśmy dziś do porozumienia w kwestii wspólnego planu działania" - głosi dokument. Zaznacza, że porozumienie z Genewy jest przygotowaniem do działań, których celem jest "długoterminowe i całościowe rozwiązanie" dotyczące irańskiego programu nuklearnego.

bEpAXiFz

Tzw. grupa 5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) po czterech dniach negocjacji z Iranem osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę przejściowe porozumienie w kwestiach nuklearnych. Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych.

Porozumienie to "pierwszy krok w inicjowanych wzajemnych działaniach, które obie strony podejmą w ciągu sześciu miesięcy" - wyjaśnia oświadczenie Ashton i Zarifa. Podkreślają oni zaangażowanie obu stron na rzecz końcowego "całościowego rozwiązania". Jest ono "wspólnym celem", a rozmowy w tym kierunku "zaczną się wkrótce" - głosi komunikat.

Zapowiada on także, że również wkrótce zaczną się prace nad realizacją ustaleń z Genewy.(PAP)

awl/ mlu/

bEpAXiFF

15128597 15128299 arch.

bEpAXiGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)