Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: W grudniu podpisanie traktatu akcesyjnego z Chorwacją

0
Podziel się:

Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany w grudniu, a kraj ten
wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich
krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu - poinformowała w środę polska prezydencja UE.

Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany w grudniu, a kraj ten wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu - poinformowała w środę polska prezydencja UE.

W środę ambasadorowie UE zakończyli prace nad tekstem traktatu akcesyjnego z Chorwacją. Tym samym zakończyli okres prawie dwuletnich negocjacji dotyczących treści traktatu - poinformowała w komunikacie prezydencja.

To oznacza, że ceremonia podpisania traktatu odbędzie się w czasie polskiego przewodnictwa w UE. Według informacji, do których dotarła PAP, dokładna data ani miejsce podpisania traktatu nie zostały jeszcze ustalone. Dotychczas mówiło się, że w grę wchodzą Zagrzeb, Warszawa lub Bruksela.

W czerwcu państwa członkowskie UE podjęły formalną decyzję o zakończeniu negocjacji i poparły politycznie decyzję o przyjęciu Chorwacji do UE, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Celem tej decyzji było podpisanie traktatu akcesyjnego jeszcze przed końcem tego roku, czyli za polskiej prezydencji w Radzie UE. Wtedy nie wiadomo jednak było, ile czasu zajmie redagowanie oraz tłumaczenie traktatu.

Same negocjacje akcesyjne trwały prawie sześć lat. Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku.

W celu wdrożenia reform niezbędnych do przystąpienia do UE władze w Zagrzebiu będą mogły korzystać z unijnych pieniędzy, m.in. z funduszu spójności na poprawę infrastruktury oraz europejskiego funduszu rozwoju obszarów wiejskich. Zgodnie z wymaganiami niektórych państw członkowskich UE, w tym Francji, KE zastrzegła sobie prawo do kontrolowania postępów Chorwacji aż do dnia przystąpienia tego kraju do UE.

Agata Byczewska (PAP)

aby/ jhp/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)