Notowania

integracja
24.04.2009 18:58

UE: W Pradze o integracji Romów

Obecna recesja potęguje społeczne wykluczenie Romów - ostrzegał w piątek w Pradze unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans Vladimir Szpidla.

Podziel się
Dodaj komentarz

Obecna recesja potęguje społeczne wykluczenie Romów - ostrzegał w piątek w Pradze unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans Vladimir Szpidla.

W stolicy Czech zainaugurowano tego dnia europejską platformę służącą lepszej koordynacji działań na rzecz walki z wykluczeniem społecznym Romów. Współorganizatorami spotkania są komisarz Szpidla i czeski minister ds. praw człowieka i mniejszości narodowych Michael Kocab.

Szpidla wskazywał, że państwa UE powinny stwarzać Romom możliwości integracji. Podkreślał, że Romowie są największą z mniejszości etnicznych w Europie.

"Potrzebujemy konstruktywnych przedsięwzięć, które stworzą możliwości dla Romów, a nie środków represyjnych, które jedynie pogłębią nędzę i wykluczenie społeczne" - mówił komisarz, wymieniając "dostęp do normalnej edukacji, zatrudnienia i mieszkania". Akcentował, że aby działania takie były skuteczne, powinny wykraczać poza granice poszczególnych państw.

"Ja sam jestem typowym przykładem większości - mówił Szpidla, wskazując na problemy Romów. - Jestem wykształconym człowiekiem względnie dobrego zdrowia. Nigdy w życiu nie byłem dyskryminowany. Gdybym był Romem, co trzy lata padałbym ofiarą przestępstwa, co roku doświadczałbym dyskryminacji i napotykałbym problemy niemal nie do przezwyciężenia, szukając pracy w Republice Czeskiej". (PAP)

az/ mc/ 5826

Tagi: integracja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz