Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE wciąż opóźniona w innowacjach; Polska poniżej średniej

0
Podziel się:

UE wciąż nie zmniejszyła dystansu do USA, Japonii i Korei Płd. pod względem
innowacyjności. Większość krajów wydaje na badania i rozwój ok. 2 proc. PKB. Poniżej średniej jest
Polska z wydatkami publicznymi rzędu 0,53 proc. PKB oraz prywatnymi 0,2 proc.

UE wciąż nie zmniejszyła dystansu do USA, Japonii i Korei Płd. pod względem innowacyjności. Większość krajów wydaje na badania i rozwój ok. 2 proc. PKB. Poniżej średniej jest Polska z wydatkami publicznymi rzędu 0,53 proc. PKB oraz prywatnymi 0,2 proc.

Polska ma jednak dobry wynik, jeśli chodzi o innowacje poza przemysłowymi badaniami, czyli np. innowacyjne procesy biznesowe - tu wydatki biznesu sięgają 1,25 proc. PKB.

"Innowacje muszę być postrzegane jako kluczowy element strategii rozwoju i wychodzenia z kryzysu" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani. Zapowiedział, że działalność innowacyjna krajów UE oraz wydatki na badania i rozwój będą oceniane przez Komisję Europejską w ramach tzw. semestru europejskiego, czyli okresowej oceny polityk gospodarczych krajów UE.

Zaznaczył, że na lata 2014-2020 projekt budżetu UE przewiduje wzrost funduszy na badania i innowacje z 50 do 80 mld euro.

"Celem jest 3 procent PKB na badania i rozwój. Niestety, tylko kilka krajów osiąga ten cel. Większość krajów wydaje około 2 procent PKB" - zauważył Tajani. "Jest też ryzyko, że dogonią nas inne kraje, takie jak Chiny" - podkreślił komisarz. Zaznaczył jednak, że w porównaniu z poprzednim badaniem KE kraje UE poprawiły wyniki, ale "tempo tej poprawy nie przybliży ich do trzech wiodących gospodarek UE".

Opublikowane we wtorek unijne badanie innowacyjności w 2011 roku pokazuje, że choć niemal wszystkie państwa członkowskie zwiększyły swoją innowacyjność, to tempo tego wzrostu spada i UE nie jest w stanie nadrobić opóźnień wobec światowych liderów: USA, Japonii i Korei Południowej. Największe opóźnienie odnotowuje sektor prywatny UE. Spadają zwłaszcza wydatki na innowacje małych i średnich firm.

UE utrzymuje natomiast wyraźną przewagę nad szybko rozwijającymi się gospodarkami Chin, Brazylii, Indii, Rosji i RPA. Chiny jednak stale zwiększają swoją innowacyjność i stopniowo nadrabiają zaległości.

W samej UE liderami innowacji są Dania (aż 6 proc. PKB wydatków publicznych i 3,7 proc. prywatnych na badania i rozwój), Niemcy (w sumie 6,4 proc. PKB) oraz Finlandia i Szwecja (w sumie ok. 3,4 proc.).

Liderów doganiają: Belgia, Wielka Brytania, Holandia, Austria, Luksemburg, Irlandia, Francja, Słowenia, Cypr i Estonia, z wynikami zbliżonymi do średniej dla całej UE (2 proc. PKB). Poniżej średniej z wydatkami na badania poza Polską utrzymują się Włochy, Portugalia, Czechy, Hiszpania, Węgry, Grecja, Malta, Słowacja. Znacznie poniżej znajdują się: Rumunia, Litwa, Bułgaria i Łotwa.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ pad/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)