Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE wciąż przed decyzją o podniesieniu opłat wizowych

0
Podziel się:

21.2.Bruksela (PAP) - Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE nie
doszli we wtorek do porozumienia w sprawie podniesienia do 60 euro
opłat za wizy krótkoterminowe dla obywateli państw trzecich.
Polska zabiega o preferencyjne traktowanie krajów sąsiednich,
zwłaszcza Ukrainy.

21.2.Bruksela (PAP) - Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE nie doszli we wtorek do porozumienia w sprawie podniesienia do 60 euro opłat za wizy krótkoterminowe dla obywateli państw trzecich. Polska zabiega o preferencyjne traktowanie krajów sąsiednich, zwłaszcza Ukrainy.

Obecnie, zgodnie z decyzją z 2003 roku, opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego do państw strefy Schengen wynosi 35 euro. Z inicjatywy Francji, Unia Europejska rozważa podniesienie tej opłaty do 60 euro, argumentując, że od przyszłego roku wzrosną koszty wydawania wiz w związku z nowym obowiązkiem pobierania danych biometrycznych od obywateli państw trzecich.

Francja ma największą ze wszystkich państw UE sieć konsulatów i często musi wyręczać inne kraje członkowskie w przyznawaniu wiz obywatelom państw trzecich. Taka sytuacja ma miejsce np. w Afryce, gdzie w wielu krajach np. Niemcy czy Austria nie mają swoich konsulatów i Francja musi je zastępować w wydawaniu wiz do strefy Schengen.

Polska, a także inne nowe kraje członkowskie jak Litwa i Węgry, a także Grecja i Szwecja nie zgadzają się na automatyczne podniesienie opłat dla wszystkich obywateli państw trzecich.

"Kwestia opłaty nie ma tylko charakteru technicznego, ale - polityczny" - powiedział polskim dziennikarzom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Tarka.

Polska uważa, że naszych wschodnich sąsiadów, nie będzie stać na wydatkowanie 60 euro za rozpatrzenie wniosku wizowego. "Utrudni to kontakty międzyludzkie, stworzy trudności w realizacji celów Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, będzie niewłaściwym sygnałem wysłanym do społeczeństw państw, którym z drugiej strony oferuje się zacieśnienie kontaktów, realizację reform demokratycznych i rynkowych jako formę zbliżenia się do Europy" - brzmi przekazane prasie polskie stanowisko.

Obecnie Ukraińcy nie płacą za rozpatrzenie wniosku o krótkoterminową wizę do Polski. To może się jednak się skończyć, kiedy Polska wejdzie do strefy Schengen, co ma nastąpić najwcześniej w 2007 roku.

"Skłaniałbym się ku zaakceptowaniu prośby Francji, ale jednocześnie musimy wziąć pod uwagę nasze zobowiązania wynikające z Europejskiej Polityki Sąsiedztwa" - powiedział na konferencji prasowej komisarz UE ds. wewnętrznych Franco Frattini.

"Jeżeli będzie wspólna wola polityczna, by zgodzić się na jakieś preferencje wobec Ukrainy, to ja nie będę przeciwko" - dodał.

Debata na temat nowelizacji decyzji z 2003 roku i podniesienia opłat będzie kontynuowana na poziomie ministrów spraw zagranicznych już w najbliższy poniedziałek.

W grę wchodzą dwie opcje - preferencje dla poszczególnych kategorii grup jak dziennikarze, studenci czy naukowcy albo dla poszczególnych krajów, których lista może obejmować także Bałkany.

Ostateczna decyzja spodziewana jest w kwietniu. (PAP)

icz/ kot/ ktt/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)